logo ZSIP

Schronisko Młodzieżowe
w Baranowie Sandomierskim

 

W Zespole Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim działa Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Kościuszki 6 od 01.09.1994 r. Posiada 30 miejsc noclegowych. Trwa sezonowo od 1 lipca do 25 sierpnia.
Swoje zadania realizujemy w oparciu o:

  • wygodną zmodernizowaną kadrę reagującą na potrzeby naszego turysty,

  • szeroką ofertę usług dodatkowych spełniającą ich oczekiwania.

W schronisku jest kuchnia, jadalnia, łazienki, przechowalnia rowerów, świetlica, stoły do tenisa stołowego i plac zabaw. W SSM znajduje się kuchnia ze stołówką wyposażona w lodówkę, mikrofalówkę, kuchnię gazową i zestaw podstawowych naczyń, co pozwala na samodzielne przygotowanie posiłków przez turystów. Niska cena, wysoki standard i miła obsługa sprawiają, że odwiedza nas wielu turystów z całego kraju. Młodzież szkolna, akademicka, nauczyciele oraz opiekunowie zorganizowanych grup młodzieżowych za nocleg płacą 14,00 zł., osoby posiadające legitymację PTSM – 11,20 zł., lub odznakę Zasłużony Działacz Turystyki – 7,50 zł.
Dla pozostałych koszt noclegu wynosi 16,00 zł

Misją Szkolnego Schroniska Młodzieżowego jest upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki oraz umożliwienie odkrywania dziedzictwa kulturalnego Baranowa Sandomierskiego i okolic.

Schronisko dostosowane jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Opisując naszą bazę należy dodać, iż teren schroniska jest ogrodzony i otoczony pasmem zieleni, co umożliwia kontakt z przyrodą i daje możliwość organizowania spotkań integracyjnych na świeżym powietrzu. Do zalet można również zaliczyć położenie ośrodka. Mieści się bowiem w centrum miasta blisko szlaków komunikacyjnych. Nie bez znaczenia jest też położenie schroniska z dala od ulicznego ruchu i gwaru. Oferta naszego schroniska cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z terenu całego kraju.

 Przy naszej placówce istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z boiska do gier zespołowych oraz wypożyczenia sprzętu sportowego i grilla. Dla lubiących aktywny wypoczynek miasto oferuje możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów.

Zarządzenie burmistrza miasta i gminy Baranów Sandomierski w sprawie opłat za usługi w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Baranowie Sandomierskim.

Do dyspozycji naszych gości pozostaje:
łóżko ikona

30 miejsc noclegowych

łazienka ikona

łazienki

świetlica ikona

świetlica z TV, gry planszowe, bilard

kuchnia ikona

kuchnia samoobsługowa z pełnym wyposażeniem (lodówka, sprzęt kuchenny, kuchenka mikrofalowa)

sprzęt audio – video

rower ikona

pomieszczenie na rowery

wifi ikona

internet Wi – Fi

parking ikona

bezpłatny parking

Kierownik schroniska: p. Ryszard Jarzębski

Kontakt: 158118586 dzwonić do godziny 15.00

603675646 dzwonić po godzinie 15.00

Nasze schronisko jest wyróżnione w stopniu brązowym.

Historia schroniska

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Baranowie Sand działa od 1970 roku. Założycielem schroniska był Jan Romański – pracownik Wydziału Oświaty przy Powiatowej Radzie Narodowej w Tarnobrzegu. Z jego inicjatywy i na jego osobistą prośbę – nauczycielka pani Ksenona Kubik pełniła funkcję pierwszego kierownika schroniska. W tym okresie p. Józefowi Ramockiemu powierzono stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim.

Pierwsze kroki działalności schroniska były trudne, ponieważ dysponowało jedynie bazą, a wyposażenie trzeba było sukcesywnie zdobywać.

Początkowo nie było niczego – pościeli, łóżek, szatni. Z czasem schronisko działające w Skopaniu przekazało do Baranowa łóżka dla turystów. Pan Jan Romański zaopatrzył placówkę w poduszki i pościel, która została uszyta przez pracowników Gminnej Spółdzielni „Samopomoc chłopska” w Baranowie Sand., a pokrowce zostały wykonane przez Zakład Krawiecki w Baranowie Sand.

Naczynia kuchenne były pozyskiwane dla schroniska z wypożyczalni Gminnej Spółdzielni w Baranowie Sand., której pracownikiem była wówczas p. Eleonora Satara. W późniejszym okresie nauczania zostały przekazane schronisku na własność. W taki sposób kompletowano sprzęt i wyposażenie niezbędne do funkcjonowania Schroniska. Także pełni inicjatywy i zaangażowania nauczyciele dbali o zapewnienie dzieciom i młodzieży nie tylko opieki i miejsc noclegowych, ale także różnych atrakcji. Pani Ksenona Kubik organizowała na przykład w swoim domu ogniska, atrakcje, wycieczki i ciekawe spotkania dla młodzieży. Pani Ksenona Kubik zrezygnowała z funkcji kierownika, którą na okres jednego roku przyjęła p. Zdzisława Widuch. Kolejno kierownikami Schroniska Młodzieżowego w Baranowie Sand. pełni:

  • w 1980 r. – 1990 r. – p. Wiesława Krzemień,
  • w 1990 r. – 2000 r. – p. Anna Fila,
  • w 2000 r. – 2002 r. – p. Elżbieta Rzeźwicka,
  • w 2003 r. – 2006 r. – p. Maria Ramos,
  • w latach 2007 – 2014 r. – p. Małgorzata Kwintowska,
  • od 2015 r. – p. Danuta Pławiak,
  • od 2017 r. – p. Elżbieta Rzeźwicka
  • od 2019 r. – p. Edyta Babiuch Sroczyńska

KONTAKT

Zespół Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim

ul. Kościuszki 6
39-450 Baranów Sandomierski

Telefon

15 811 85 86

NIP

867-20-99-440

Numery telefoniczne

Telefon

15 811 85 86

Fax

15 811 85 86

Sekretariat

Godziny otwarcia

7.00 – 15.40

Informacje