logo ZSIP

Szkolne koła zainteresowań

 

SZKOLNE KOŁO CARITAS

ROK SZKOLNY: 2021/2022

We  wrześniu odbyło się spotkanie organizacyjne członków SK CARITAS. W spotkaniu brali udział zarówno obecni  członkowie,  jak również chętni  do wstąpienia w szeregi  SK Caritas uczniowie. Na spotkaniu wybrano nowy zarząd.

Członkowie władz SK CARITAS:

  • Amelia Ślęzak – przewodnicząca

  • Łukasz Cyganek – z-cy przewodniczącej

Opiekunowie: Dorota Szlęzak, ks. Paweł Zyśko

 

Ogólnopolska zbiórka żywności TAK. POMAGAM!

 

W dniach 25-26.03. Szkolne Koło Caritas włączyło się w ogólnopolską akcję TAK. POMAGAM ! Wolontariusze zbierali żywność w sklepach Delikatesy Centrum w Baranowie Sandomierskim i Biedronka w Skopaniu. Zebrane artykuły żywnościowe zostały przekazane Hospicjum Matki Teresy z Kalkuty w Tarnobrzegu. Wszystkim, którzy otworzyli swe serca i podzielili siężywnością, a tym samym wsparli naszą akcję składamy serdeczne podziękowanie.

Akcja charytatywna „Na pomoc Ukrainie”

Pragniemy poinformować, iż dobiegła końca akcja charytatywna  „Na pomoc Ukrainie”.  Dzięki hojnej pomocy Rodziców, Uczniów, Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły zebraliśmy znaczną ilość produktów chemicznych, lekarstw, produktów spożywczych, środków pielęgnacyjnych dla dzieci, kosmetyków, ubrań dla dzieci itp. Było tego dużo. Wszystkie zebrane artykuły zostały spakowane i  przekazane osobom przybyłym z Ukrainy i mieszkających w naszej gminie. Bardzo gorąco dziękujemy za wsparcie i pomoc rzeczową  jaką  wszyscy okazali włączając się w tą akcję. Koordynatorami tego przedsięwzięcia byli opiekunowie i członkowie Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła PCK.

Ogólnopolska akcja Caritas TAK POMAGAM! 

Dnia 28 listopada 2021 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas włączyli się do zbiórki pieniędzy na budowę Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Dom Aniołów” w Zaleszanach. Hospicjum przeznaczone będzie dla dzieci chorych na raka. Pieniądze zbierane były po każdej Mszy Św.  Koordynatorami zbiórki byli opiekunowie SK Caritas p. Dorota Szlęzak i ks. Paweł Zyśko.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy za okazaną życzliwość, ofiarność oraz chęć pomocy drugiemu człowiekowi.

Ogólnopolska akcja Caritas TAK POMAGAM! 

W dniach 3 i 4 grudnia , jak co roku   Szkolne  Koło Caritas włączyło się w ogólnopolską akcję Caritas TAK POMAGAM!  Wolontariusze w składzie: Martyna Borowiec, Wiktoria Jarosz, Malwina Smykla, Szymon Chemel, Magdalena Pietrzyk, Antoni Białek, Karolina Motyka, Wiktoria Jońca, Małgorzata Opałka, Amelia Ślęzak, Julia Tarasińska, Kinga Garboś i Jakub Hyjek zbierali żywność w sklepach: Delikatesy Centrum w Baranowie Sandomierskim  i Biedronka w Skopaniu. Zebrane produkty zostały przekazane Hospicjum Matki Teresy w Tarnobrzegu.

Wszystkim, którzy podzielili się żywnością, a tym samym wsparli naszą akcję składamy serdeczne podziękowania.

Ze świętym Mikołajem w tarnobrzeskim hospicjum

Szkolne Koło Caritas zakończyło zbiórkę czekolad. W zbiórce brali udział uczniowie i przedszkolaki Zespołu  Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim. Zebrane słodycze wraz z innymi  upominkami zostały przekazane podopiecznym Hospicjum Matki Teresy w Tarnobrzegu. Prezenty przekazali wolontariusze SK Caritas, którzy 6 grudnia wraz z Mikołajem po raz kolejny odwiedzili mieszkańców tarnobrzeskiego hospicjum.

 

14 i 15 grudnia, jak co roku Szkolne Koło Caritas włączyło się w ogólnopolską akcję Caritas

TAK. POMAGAM!

Wolontariusze w składzie: Barszczewski Wiktor, Barszczewski Kamil, Pietrzyk Magdalena, Szlęzak Klaudia, Cyganek Aleksandra, Cyganek Łukasz, Widuch Natalia, Gudz Jakub, Skowron Dawid, Klich Victor, Stępień Julia, Adamczyk Marta, Świstek Zuzanna, Kułacz Natalia, Baran Emilia i Krzemień Wiktoria zbierali żywność w Delikatesach Centrum. Zebrane produkty zostaną przekazane Hospicjum Matki Teresy w Tarnobrzegu.

Wszystkim, którzy przekazywali żywność, a tym samym wsparli naszą akcję składamy serdeczne podziękowania.

Szkolny Klub Sportowy

ROK SZKOLNY: 2018/2019
Z wizytą na stadionie FKS Stal Mielec

26 marca uczniowie naszej szkoły spotkali się z zawodnikami drużyny pierwszoligowej FKS Stali Mielec. Spotkanie miało charakter zawodoznawczy oraz wpisało się w akcję promującą zdrowy styl życia ale jednocześnie było nie lada gratką dla fanów Biało – Niebieskich Mielczan. Po oprowadzeniu po wszystkich dostępnych pomieszczeniach stanowiących bazę piłkarzy i całego sztabu szkoleniowego nasi uczniowie oraz opiekunowie wycieczki mieli możliwość zadawania pytań na wszelkiego rodzaju tematy związane z życiem sportowca. W rolę naszych przewodników po mieleckim stadionie wcielili się: Bartosz Nowak, Grzegorz Tomasiewicz, Jonatan de Amo Perez i Josip Soljić.  Wśród uczniów należących do klasy trzeciej gimnazjum i klasy ósmej szkoły podstawowej znalazło się czterech uczniów  klas młodszych:  Bartosz, Piotr, Szymon i Mateusz. Gdy usłyszeli, że starsze klasy wybierają się na wycieczkę zawodoznawczą do Mielca – zrobili wszystko, żeby tam być i byli prawdziwą ozdobą naszej wyprawy. Dziękujemy władzom Stali, zawodnikom, a szczególnie Pani Marcie Gajdowskiej, która zawsze nam pomaga.

Organizatorem spotkania był p. Krzysztof Stawiarski, a wspierały go p. Anetta Owczarek oraz p. Joanna Józwik.
Relacja z naszej wizyty

XIX Gminny Turniej sportowy o Pucharek Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

W zdrowym ciele , zdrowy duch

Pierwszy dzień ferii zimowych w Zespole Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim  rozpoczął się tradycyjnie  Turniejem Sportowym o Pucharek Burmistrza Miasta i Gminy. Była to już dziewiętnasta edycja zawodów z udziałem  najmłodszych uczniów szkół podstawowych.  W tym roku rywalizowało  ze sobą 5 szkół z terenu naszej gminy. Na początku rozgrywek pani Maria Pietrzyk dyrektor baranowskiej szkoły powitała zebranych gości, pana Marka Mazura Burmistrza Miasta i Gminy , oraz pana Rafała Durdę przewodniczącego Rady Rodziców. Słowa powitania skierowała do uczestników,  ich opiekunów, oraz wszystkich kibiców zebranych na hali. Wszystkim zawodnikom życzyła  jak najlepszych wyników i dobrej zabawy. Zawody prowadził nauczyciel wychowania fizycznego pan Ryszard Jarzębski. W tym roku młodzi sportowcy rywalizowali ze sobą w grze zespołowej w dwa ognie. Oprócz wysokiej sprawności fizycznej zawodnicy musieli się wykazać umiejętnością gry w zespole. Z wielkim poświęceniem i determinacją walczyli o wygraną. Wspólnie przeżywali  smak zwycięstwa i gorycz porażki w prawdziwej sportowej rywalizacji.  Wyniki rozgrywek w dwa ognie  przedstawiają się następująco:

I miejsce- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Twardowskiego w Baranowie Sandomierskim

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skopaniu

III miejsce –Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Ślęzakach

IV miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w  Dąbrowicy

V miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Władysława Sikorskiego

Po głównej części zawodów odbyły się rozgrywki w piłkę nożną. Inicjatorem tej części zawodów jest w ostatnich latach  pan Krzysztof Stawiarski. Do tych rozgrywek także przystąpiło 5 drużyn. Pod czujnym okiem sędziowskim pani Doroty Krzemień Barszcz i pana Ryszarda Jarzębskiego podobnie jak wcześniej , na zasadzie każdy z każdym rozegrano emocjonujące spotkania piłkarskie.

Tutaj miejscami zamieniły się szkoły z Baranowa Sandomierskiego i Skopania.

Zatem:

I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skopaniu

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w  Baranowie Sandomierskim

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Ślęzakach

IV miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Dąbrowicy

V miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Władysława Sikorskiego.

Nagrody uczestnicy zawodów odebrali z rąk samego fundatora  Burmistrza Miasta i Gminy Baranowa Sandomierskiego pana Marka Mazura. Za I miejsca w obu kategoriach drużyny otrzymały  puchary, za kolejne dwa piłki, a wszyscy pamiątkowe dyplomy. Pan burmistrz pogratulował  i podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom, oraz życzył udanych ferii. Były pamiątkowe zdjęcia i gratulacje. Po zawodach wszyscy udali się na pączka i herbatkę.

                                                                       Organizatorzy turnieju w dwa ognie: Renata Malinowska,
Grażyna Solarska
Organizator piłki nożnej: Krzysztof Stawiarski

 

 

I Rodzinny Turniej w Piłce Nożnej

Piątek 8 lutego to definitywny koniec I semestru bieżącego roku szkolnego. To czas na odpoczynek w gronie rodzinnym przed nadchodzącym nieuchronnie II półroczem. My postanowiliśmy odpoczywać, ale w sposób aktywny. Na propozycję opiekuna Szkolnego Klubu Piłki Nożnej p. Krzysztofa Stawiarskiego wstawili się rodzice, którzy wyrazili ochotę wspólnego zagrania wraz ze swoimi dziećmi. Rozgrywki prowadzone były na zasadach turniejowych. Starsi uczniowie zagrali w parach ze swoimi rodzicami “każdy z każdym”, natomiast młodsi piłkarze zostali w sposób losowy dobrani w podwójne pary. Od pierwszego gwizdka arbitra p. Doroty Krzemień Barszcz widoczna była zacięta, sportowa rywalizacja. Na zakończenie Pani Dyrektor Maria Pietrzyk gratulowała wszystkim dobrego przykładu i sportowej postawy. Każdy uczestnik otrzymał gratulacje i dyplom uczestnictwa. Tego wieczoru wygrali wszyscy. Po  2,5 godzinnej rozgrywce uczestnicy zgodnie stwierdzili, że spotkanie należy koniecznie powtórzyć  w przyszłości.

 

Obóz sportowy w Cmolesie

W dniach 12,13,14.10.2018r. nasi uczniowie (w liczbie 26) wzięli udział w obozie sportowym w miejscowości Cmolas. Celem eskapady było:

  • rozwijanie zainteresowań sportowych

  • wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego przez uczniów

  • integracja uczniów o podobnych zainteresowaniach poprzez gry, zabawy i pracę w drużynie

  • wyrównywanie szans edukacyjno – sportowych

  • wspomaganie rodziny w procesie wychowania prozdrowotnego

  • realizacja zadań zawartych w programie wychowawczo – profilaktycznym szkoły

Wyjazd odbył się sprzed budynku szkoły w piątek o godzinie 16.30.Po przyjeździe na miejsce wszyscy uczestnicy poczuli się mile zaskoczeni poziomem obsługi i wysokim standardem obiektu sportowego w którym dane nam było spędzić najbliższe trzy dni. Olbrzymia sala gimnastyczna, pokoje wraz z łazienkami oraz basen połączony z całym  kompleksem sportowym sprawiły, że czas spędzony w cmoleskim ośrodku został wykorzystany w sposób  niezwykle optymalny i efektywny. Wczesna pobudka, rozgrywki w piłkę nożną, kąpiel, dostosowanie do napiętego grafiku sprawiły, że nikt nie miał prawa  się nudzić. Atrakcji dopełniła wycieczka do Rzeszowa, gdzie przez dwie godziny nasi uczniowie rywalizowali w niecodziennych rozgrywkach w kręgle. Dla znacznej większości była to pierwsza wizyta w profesjonalnej kręgielni, gdzie można było jednocześnie skorzystać z innych atrakcyjnych gier i urządzeń sportowych. Był również: wspólny grill, śpiewy biesiadne, a także  (troszkę za długie – nocne) rozmowy integracyjne w pokojach.  Wspólnie i aktywnie spędzony czas sprawił, że jednogłośnie nasi podopieczni wyrazili chęć ponownego uczestnictwa w podobnym wyjeździe. Organizatorem obozu sportowego był p. K. Stawiarski, który serdecznie dziękuje  p. Dorocie Krzemień Barszcz oraz p. Wioletcie Stec- Kułacz, za to, że zgodziły się pomagać i opiekować uczestnikami wycieczki. Bez nich by się nic nie odbyło

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody

ROK SZKOLNY: 2022/2023

Opiekunowie : p. Maria Pietrzyk, p. Agnieszka Tryczyńska

Władze : ZO LOP w Tarnobrzegu

Członkowie władz SK LOP:

  • Amelia Ślęzak – przewodnicząca
  • Maja Szewc – zastępca przewodniczącej
  • Karolina Motyka – członek Zarządu
  • Wiktoria Jońca – członek Zarządu
  • Aleksandra Durda   – członek Zarządu

Opis działalności:

Zbiórka karmy dla schroniska

 

            Światowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierzątekologów i ekologii.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we  Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt  trwający do 10 października.

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Nam również nie jest obojętny los zwierząt i dlatego  od kilku lat SK LOP  w naszej szkole w miesiącu październiku organizuje wśród społeczności uczniowskiej dobrowolną zbiórkę karmy dla porzuconych psów, które przebywają w tymczasowym „Azylu” dla bezdomnych zwierząt w Baranowie Sandomierskim.

Zebraną  karmę zawieźliśmy my na teren oczyszczalni, gdzie znajdują się porzucone zwierzęta.

KONKURS EKOLOGICZNY

Dnia 24 października 2022r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się TEST  MŁODEGO    EKOLOGA 2022  w nowej multimedialnej odsłonie QUIZSPOTTER  zorganizowany przez ZO LOP w Tarnobrzegu oraz Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.

Forma testu w postaci Quizu skierowana była do młodych miłośników i pasjonatów przyrody z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych .

Celem testu było sprawdzenie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony przyrody, środowiska i bioróżnorodności ( w tym znajomości rodzimych gatunków fauny i flory).

Naszą szkołę reprezentowali członkowie LOP –   Amelia Ślęzak z klasy VIIIa, Julia Ślęzak i Kacper Panek z klasy VIIa.

Quiz polegał na odpowiadaniu na pytania zadawane przez prowadzącego. Pytania prezentowane były  na ekranie i na urządzeniach graczy. Gracze mieli 30 sekund na udzielenie odpowiedzi, licząc od momentu wyświetlenia pytania.  Na pytania należało odpowiadać indywidualnie bez porozumiewania się z innymi uczestnikami.

Nasza reprezentacja  zajęła drużynowo V miejsce.  Uczniów do konkursu przygotowywała p. Maria Pietrzyk.

 

ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII

 

      Od kilku lat nasi członkowie zbierają zużyte baterie i akumulatory przenośne współpracując z Organizacją Odzysku REBA w Warszawie.

               W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły biorą udział w zbiórce zużytych baterii w ramach  III Edycji Konkursu „Edukujemy – Pomagamy”.   

          W miesiącu październiku przekazaliśmy ok. 90 kg zużytych baterii Organizacji Odzysku REBA w Warszawie. W tym roku uzyskane pieniądze Organizacja REBA przekaże „Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie w Laskach”.

W marcu 2023r. przekazaliśmy jeszcze 75 kg zużytych baterii.

    Udział członków koła w konkursach  przyrodniczych i ekologicznych organizowanych przez ZO LOP w Tarnobrzegu w roku szk. 2022/2023:

 

–   konkursie fotograficznym „Tajemnice lasu”  w którym Oliwia Wiącek z klasy Va zajęła II miejsce,

–   konkursie plastycznym „ Przyroda w oczach dziecka – projekty przyszłości”, Julia Paź z klasy VIa otrzymała wyróżnienie

ROK SZKOLNY: 2021/2022

Opiekunowie : p. Maria Pietrzyk, p. Agnieszka Tryczyńska

Władze : ZO LOP w Tarnobrzegu

Członkowie władz SK LOP:

  • Amelia Ślęzak – przewodnicząca
  • Karolina Motyka – zastępca przewodniczącej
  • Łukasz Cyganek – członek Zarządu
  • Wiktoria Jońca – członek Zarządu
  • Magdalena Pietrzyk – członek Zarządu

Opis działalności:

ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT!

„ Okaż serce porzuconym zwierzętom”

       Pod takim hasłem członkowie Szkolnego Koła LOP w Baranowie Sandomierskim od kilku lat organizują zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt, które przebywają w tymczasowym „Azylu” w Baranowie Sandomierskim. Do akcji włączyli się uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. Podczas zbiórki, która trwała cały październik, zebraliśmy 62 kg karmy. Przekazaliśmy ją tymczasowym opiekunom zajmującymi się porzuconymi zwierzętami.

Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i włączenie się do akcji.

Dnia 11 października 2021r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się TEST MŁODEGO    EKOLOGA 2021  w nowej multimedialnej odsłonie QUIZSPOTTER  zorganizowany przez ZO LOP w Tarnobrzegu oraz Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.

        Nowa forma testu w postaci Quizu skierowana była do młodych miłośników i pasjonatów przyrody z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.  Celem testu było sprawdzenie wiedzy z zakresu ochrony przyrody, ekologicznych rozwiązań we współczesnym świecie oraz znajomości rodzimych gatunków flory i fauny.

      Naszą szkołę reprezentowali członkowie LOP z klasy VIIIa  Łukasz Cyganek, Szymon Chemel i Magdalena Pietrzyk. Na 10 występujących drużyn ze szkół podstawowych i średnich nasza reprezentacja zajęła drużynowo II miejsce zaś indywidualnie IV miejsce Łukasz Cyganek, V miejsce  Magdalena Pietrzyk, VI miejsce Szymon Chemel na 30 uczestników.

Uczniów do konkursu przygotowywała p. Maria Pietrzyk.

Projekt ZG LOP  w Warszawie – „Mała retencja – więcej wody dla przyrody”

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „ Mała retencja – więcej wody dla przyrody” zorganizowanym przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie, którego celem było przybliżenie negatywnego zjawiska jakim jest utrata wody ze środowiska naturalnego oraz ukazanie metod przeciwdziałania poprzez małą retencję.

W związku z powyższym ZO LOP w Tarnobrzegu wytypował,  przeszkolił i zaopatrzył w materiały dydaktyczne  nauczycieli – opiekunów SK LOP do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w trzech grupach na temat  działania małej retencji.

        Kolejnym etapem projektu były warsztaty terenowe dla uczniów w dniu 27.09.2021r., podczas których poznali oni zasady działania  małej retencji,  rozpoznawali rośliny i zwierzęta na danym obszarze. Warsztaty zostały zorganizowane w dwóch miejscach – użytek ekologiczny „Wiślisko pod Kopcem” w Dymitrowie Dużym oraz projektowanym rezerwacie przyrody Dolina Smarkatej w gminie Majdan Królewski i Cmolas.

Warsztaty prowadził p. Piotr Bednarek – hydrolog, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki oraz p. Janusz Wepsięć – wiceprezes ZO LOP w Tarnobrzegu.

Uczniami opiekowała się p. Maria Pietrzyk.

ROK SZKOLNY: 2020/2021

Opiekun: p. Maria Pietrzyk, p. Agnieszka Tryczyńska
Władze: ZO LOP w Tarnobrzegu
Członkowie władz SK LOP:

  • Klaudia Szlęzak – przewodnicząca

  • Magdalena Pietrzyk – zastępca przewodniczącej

  • Tomasz Burdzel – członek Zarządu

  • Jakub Babiński – członek Zarządu

Opis działalności organizacji:

Sprzątanie świata

Międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.      Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. W Polsce akcja, pod nazwą “Sprzątanie świata – Polska”, odbywa się co roku, począwszy od 1994r. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Członkowie SK LOP działającego przy Zespole Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim przyłączyli  się także  do tej  wielkiej akcji –  grabiąc liście i zbierając śmieci wokół pomników przyrody rosnących w pobliżu szkoły. Uczniowie naszej szkoły od lat biorą udział w grabieniu opadłych liści pod  kasztanowcami, które są osłabione przez szkodnika  – szrotówka kasztanowcowiaczka. Szrotówek to groźny szkodnik drzew, powoduje znaczne szkody, głównie późno-letnie brązowienie liści, mające negatywny wpływ na wygląd zaatakowanego drzewa. Larwy żerują, tworząc minę w liściach kasztanowca, powodując tym samym zniszczenie liści i hamując rozwój drzewa. Porażone liście pokrywają się niewielkimi, brązowymi plamami, które powiększając się nadają drzewu nienaturalny, jesienny wygląd. Wraz ze zwiększaniem się porażonej powierzchni, liść usycha i opada. Nowe liście wypuszczone przez drzewo są ponownie atakowane. Cykl infekcji może być powtórzony kilkukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego drzewa. Drzewa opanowane przez szrotówka wydają jesienią nowe kwiaty, które jednak w warunkach klimatycznych Polski nie mają szans na wydanie owoców, co więcej powtórne kwitnienie osłabia drzewa tak, że zimą są one słabe i często przemarzają. Zarażone liście zostały zagrabione i przygotowane do utylizacji. Jest to najprostsza i najtańsza metoda ograniczenia populacji tego szkodnika. Zostały także zagrabione liście pod lipami oraz pozbierane uschnięte gałęzie drzew.

 

Pomagamy bezdomnym zwierzętom

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji zainicjowanej przez SK LOP zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt z terenu naszej gminy znajdujących się w „ Azylu” w Baranowie Sandomierskim. Pomimo trudnych warunków epidemiologicznych akcja cieszyła się dużym poparciem społeczności szkolnej. Zebraliśmy około 90 kg karmy, którą przekazaliśmy tymczasowym opiekunom zajmującymi się porzuconymi zwierzętami. Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę, świadczy to o Waszej wielkiej wrażliwości na los pokrzywdzonych, bezdomnych zwierząt.

 

Szkolne Koło PCK

Opiekun: Grażyna Solarska

Władze: Zarząd Regionu PCK w Tarnobrzegu

Maria Malinowska – przewodnicząca

Martyna Kopańska – zastępca przewodniczącej

– sekretarz

Jako Stowarzyszenie Polski Czerwony Krzyż powstał w 1919 roku.  W tym samym roku został uznany przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i przystąpił do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Polskim Czerwony Krzyż , w odróżnieniu od innych organizacji pozarządowych, posiada własna ustawę i działa w oparciu o Statut PCK, zatwierdzony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1996 roku.

Celem działalności Szkolnego Koła PCK jest;

  • Kształtowanie nawyków dbałości o własne zdrowie i higienę osobistą,

  • Wyrobienie nawyków dbania o bezpieczeństwo,

  • Wyrobienie gotowości do zadań opiekuńczych, oraz budzenie wrażliwości na losy i potrzeby innych ludzi.

Od wielu lat Szkolne Koło PCK wraz z LOP w naszej szkole bierze udział w ogólnopolskich akcjach związanych z ochroną środowiska takich jak: zbieranie plastikowych nakrętek, zbieranie makulatury, zbieranie baterii.

Szkolne Koło PCK organizuje:

  • Akcję Wyprawka dla żaka – zbieranie przyborów szkolnych,

  • Zbiórkę żywności,

  • Zbiórkę pieniędzy do puszek,

  • Zbiórkę żywności, ubrań i środków czystości dla ofiar trzęsienia ziemi, powodzi,

  • Liczne prelekcje spotkania z higienistką na temat dbałości o zdrowie i higienę.

W roku szkolnym 2016/2017 członkowie szkolnego Koła PCK  zorganizowali :

  • Zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci mieszkających na kresach,

  • Zbiórkę pieniędzy do puszki dla chorego kolegi, absolwenta naszej szkoły,

  • Zbiórkę nakrętek dla chorej dziewczynki na cele rehabilitacyjne,

  • Przygotowano prezenty dla osób samotnych z okaji świą Bożego Narodzenia,

  • Zbiórkę makulatury,

  • Akcję Bożonarodzeniową – zbiórka żywności na terenie szkoły i w sklepach na terenie Baranowa Sandomierskiego tj. sklepy Delikatesy Centrum i Słoneczko.

Żywność przez trzy tygodnie była zawożona do Hospicjum Matki Teresy z Kalkuty do Tarnobrzegu. W bożonarodzeniowej akcji najwięcej kwestowali uczniowie z  gimnazjum: Martyna Kopańska, Maria Malinowska, Chwałek Jakub, Pietraszko Eryk, Kamuda Łukasz, Uzar Adrian, Izabela Karczewska, Agnieszka Turbak, Joanna Turbak, Kornelia Byczek, Justyna Szal.

Izba Folkloru Lasowiackiego

 

Jak powstawała szkolna„Izba Folkloru Lasowiackiego”?

W ramach akcji „Literacki Atlas Polski” uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią Anną Rzeszut. Nakręciliśmy film w formie reportażu: „Życie według Babci Hani”. Dokumentuje on życie i twórczość wielkiej Lasowiaczki Anny Rzeszut. W trakcie spotkania nasza słynna Lasowiaczka zaproponowała nam przekazanie swoich zbiorów materialnej kultury lasowiackiej.

„Tworzymy szkolną izbę folkloru lasowiackiego” – to również tytuł i myśl przewodnia podczas pracy nad projektem edukacyjnym w ramach którego powstało 12 prac ilustrujących kulturę Lasowiacką

Odwiedziliśmy skansen w Kolbuszowej, muzeum w Rozwadowie, Izbę Lasowiacką w Baranowie Sandomierskim.

Odbyliśmy szereg spotkań z Panią Rzeszut podczas których uczyła nas Ona lasowiackiego rękodzieła, a także służyła pomocą w postaci wiedzy merytorycznej potrzebnej do realizacji projektu edukacyjnego,

Nawiązaliśmy kontakt ze znaną Lasowiaczką, poetką, oraz byłą kierowniczką MGOK panią Aliną Szymczyk

Zdobyliśmy wiele materiałów archiwalnych : zdjęcia, artykuły prasowe, dyplomy, filmy itp. Opracowaliśmy w sposób tematyczny zebrane materiały prasowe. Były one źródłem wiedzy podczas pracy przy projekcie edukacyjnym.

Zaprojektowaliśmy fototapetę na drzwi wejściowe do izby oraz fototapetę znajdującą się w środku sali

Wykonaliśmy makietę zagrody lasowiackiej

Zgromadziliśmy kilkadziesiąt urządzeń, przedmiotów życia codziennego Lasowiaków, a także wykonaliśmy opisy ich przeznaczenia i zastosowania.

Zdobyliśmy wiele graficznych materiałów archiwalnych: zdjęcia, artykuły prasowe, dyplomy, itp.

Pani  Anna Rzeszut  „Babcia Hania” przekazuje nam swoje zbiory materialnej kultury lasowiackiej. Niektóre eksponaty mają swoją ciekawą historię.

Zaprojektowaliśmy fototapetę na drzwi wejściowe do izby oraz fototapetę znajdującą się w środku sali.

Nawiązaliśmy kontakt ze znaną Lasowiaczką, poetką,  oraz byłą kierowniczką MGOK panią Aliną Szymczyk.

Opracowaliśmy w sposób tematyczny zebrane materiały prasowe. Były one źródłem wiedzy podczas pracy przy projekcie edukacyjnym.

Babcia Hania uczyła nas wycinania pięknych wzorów lasowiackich.

W ramach akcji „Literacki Atlas Polski” nakręciliśmy film w formie reportażu: „Życie według Babci Hani”.  Dokumentuje on życie i twórczość wielkiej Lasowiaczki Anny Rzeszut.

Zorganizowaliśmy spotkanie  z naszą Babcią, podczas którego uczyła nas robienia pięknych kwiatów z bibuły.

Dokonaliśmy uroczystego otwarcia z udziałem zaproszonych gości.

Zapraszamy ludzi związanych z kulturą lasowiacką.

Odwiedzają nas wycieczki z innych szkół.

Lasowiaczki z Baranowa wspierają nas w różnych działaniach.
Uczniowie poznają kulturę lasowiacką w praktyce.

Gościem izby może być każdy, kto chce bliżej poznać kulturę lasowiacką. Kilka eksponatów z naszej izby…

KONTAKT

Zespół Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim

ul. Kościuszki 6
39-450 Baranów Sandomierski

Telefon

15 811 85 86

NIP

867-20-99-440

Numery telefoniczne

Telefon

15 811 85 86

Fax

15 811 85 86

Sekretariat

Godziny otwarcia

7.00 – 15.40

Informacje