Schronisko młodzieżowe

Kierownik schroniska: p. Paulina Działo

Kontakt: 502 373 815. Dzwonić od 16.00 do 20.00

W Zespole Szkół i Placówek w Barnowie Sandomierskim działa Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Kościuszki 6 od 01.09.1994 r. Posiada 30 miejsc noclegowych.Trwa sezonowo od 1 lipca do 25 sierpnia.
Swoje zadania realizujemy w oparciu o:

  • wygodną zmodernizowaną kadrę reagującą na potrzeby naszego turysty,
  • szeroką ofertę usług dodatkowych spełniającą ich oczekiwania.

W schronisku jest kuchnia, jadalnia, łazienki, przechowalnia rowerów, świetlica, stoły do tenisa stołowego i plac zabaw. W SSM znajduje się kuchnia ze stołówką wyposażona w lodówkę, mikrofalówkę, kuchnię gazową i zestaw podstawowych naczyń, co pozwala na samodzielne przygotowanie posiłków przez turystów. Niska cena, wysoki standard i miła obsługa sprawiają, że odwiedza nas wielu turystów z całego kraju. Młodzież szkolna, akademicka  nauczyciele oraz opiekunowie zorganizowanych grup młodzieżowych za nocleg płacą 14,00 zł., osoby posiadające legitymację PTSM – 11,20 zł., lub odznakę Zasłużony Działacz Turystyki – 7,50 zł.
Dla pozostałych koszt noclegu wynosi 16,00 zł

Misją Szkolnego Schroniska Młodzieżowego jest upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki oraz umożliwienie odkrywania dziedzictwa kulturalnego Baranowa Sandomierskiego i okolic.

schronisko zdj2 schronisko zdj3

Wyróżnienie w stopniu brązowym dla naszego schroniska

Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych utworzone zostało w 1926 roku i jest w Polsce reprezentantem światowego ruchu schronisk młodzieżowych. Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Baranowie Sandomierskim należy do PTSM i funkcjonuje od 1970 roku.

            Zadaniem schronisk jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży krajoznawstwa i różnych form turystyki jako aktywnych form wypoczynku oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom tanich miejsc noclegowych.

            Schronisko młodzieżowe jest  najtańszą bazą noclegową. Mogą z niej korzystać przede wszystkim uczniowie, studenci, nauczyciele (także emerytowani) i opiekunowie grup zorganizowanych, a także w miarę wolnych miejsc wszyscy turyści.

            Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Baranowie Sand działa od 1970 roku. Założycielem schroniska był Jan Romański – pracownik Wydziału Oświaty przy Powiatowej Radzie Narodowej w Tarnobrzegu. Z jego inicjatywy i na jego osobistą prośbę – nauczycielka pani Ksenona Kubik pełniła funkcję pierwszego kierownika schroniska. W tym okresie p. Józefowi Ramockiemu powierzono stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim.

            Pierwsze kroki działalności schroniska były trudne, ponieważ dysponowało jedynie bazą, a wyposażenie trzeba było sukcesywnie zdobywać.

            Początkowo nie było niczego – pościeli, łóżek, szatni. Z czasem schronisko działające w Skopaniu przekazało do Baranowa łóżka dla turystów. Pan Jan Romański zaopatrzył placówkę w poduszki i pościel, która została uszyta przez pracowników Gminnej Spółdzielni „ Samopomoc chłopska ” w Baranowie Sand., a pokrowce zostały wykonane przez Zakład Krawiecki w Baranowie Sand.

            Naczynia kuchenne były pozyskiwane dla schroniska z wypożyczalni Gminnej Spółdzielni w Baranowie Sand., której pracownikiem była wówczas p. Eleonora Satara. W późniejszym okresie naczania zostały przekazane schronisku na własność. W taki sposób  kompletowano sprzęt i wyposażenie niezbędne do funkcjonowania Schroniska. Także pełni inicjatywy i zaangażowania nauczyciele dbali o zapewnienie dzieciom i młodzieży nie tylko opieki i miejsc noclegowych, ale także różnych atrakcji. Pani Ksenona Kubik organizowała na przykład w swoim domu ogniska, atrakcje, wycieczki i ciekawe spotkania dla młodzieży. Pani Ksenona Kubik zrezygnowała z funkcji kierownika, którą na okres jednego roku przyjęła p. Zdzisława Widuch. Kolejno kierownikami Schroniska Młodzieżowego w Baranowie Sand. pełni :

  • w 1980 r. - 1990 r. - p. Wiesława Krzemień,
  • w 1990 r. - 2000 r. - p. Anna Fila,
  • w 2000 r. - 2002 r. - p. Elżbieta Rzeźwicka,
  • w 2003 r. - 2006 r. - p. Maria Ramos,
  • w latach 2007 – 2014 r. - p. Małgorzata Kwintowska,
  • od 2015 r. - p. Danuta Pławiak,
  • od 2017r. - p. Elżbieta Rzeźwicka
  • od 2019r. - p.Edyta Babiuch Sroczyńska

            Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Baranowie Sandomierskim działa w Zespole Szkół i Placówek przy ul. Kościuszki 6.  Swoim klientom zapewnia wysoki standard i profesjonalną obsługę. "Naszym celem jest upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki, jako aktywnej formy wypoczynku oraz pomoc w odkrywaniu dziedzictwa kulturowego Baranowa Sandomierskiego, zapewnienie młodzieży taniego noclegu, opieki wychowawczej i informacji turystyczno – krajoznawczej o regionie."

            Do dyspozycji naszych gości pozostaje :

- 30 miejsc noclegowych

- łazienki

- świetlica z TV, gry planszowe, bilard

- kuchnia samoobsługowa z pełnym wyposażeniem ( lodówka, sprzęt kuchenny, kuchenka mikrofalowa )

- sprzęt audio – video

- pomieszczenie na rowery

- internet Wi – Fi

- bezpłatny parking

            Schronisko dostosowane jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Opisując naszą bazę należy dodać, iż teren schroniska jest ogrodzony i otoczony pasmem zieleni, co umożliwia kontakt z przyrodą i daje możliwość organizowania spotkań integracyjnych na świeżym powietrzu. Do zalet można również zaliczyć położenie ośrodka. Mieści się bowiem w centrum miasta blisko szlaków komunikacyjnych. Nie bez znaczenia jest też położenie schroniska z dala od ulicznego ruchu i gwaru. Oferta naszego schroniska cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z terenu całego kraju.

            Przy naszej placówce istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z boiska do gier zespołowych oraz wypożyczenia sprzętu sportowego i grilla. Dla lubiących aktywny wypoczynek miasto oferuje możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów. Jest to idealne miejsce do organizowania kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku przebywała u nas kolonia letnia z Krakowa, a w lipcu gościliśmy 25 – osób z Lubelskiego Klubu Turystyki Kolarskiej. Z naszych usług korzystali uczestnicy obozu harcerskiego z Bydgoszczy. W tym roku przebywa u nas kolonia z Lublina. Gościmy również wiele osób indywidualnych.  Z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe.

            Młodzież szkolna i akademicka, nauczyciele ( także emerytowani ) oraz opiekunowie zorganizowanych grup młodzieżowych za nocleg płacą 14 złotych. Posiadający ważną legitymację Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych – 11,20 zł, ze złotą oznakę „ Zasłużony Działacz Turystyki ”- 7,50. Pozostali turyści – 16 złotych.

            Nasze schronisko po raz drugi uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych. Ogromnym sukcesem jest zajęcie III miejsca w rywalizacji schronisk na terenie Polski w roku 2014.

schronisko

Biorąc udział w 55 Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych w 2015 roku otrzymaliśmy wyróżnienie oraz zajęliśmy III miejsce za stwarzanie najlepszych warunków dla dzieci i młodzieży w odkrywaniu piękna naszej ojczyzny.

s chro ni sk o

Przypominamy, że nasz Zespół Szkół i Placówek w stosunku do innych szkół z naszego regionu jest bogatszy o Schronisko Młodzieżowe. Funkcjonuje ono w okresie wakacyjnym. W obecnym roku schronisko działało  przez 56 dni w liczbie 30 miejsc noclegowych. Z oferty placówki skorzystało 70 turystów, a łączna liczba noclegów wynosi aż 800. Nasze schronisko co roku uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych. Ogromnym sukcesem jest zajęcie II miejsca w roku 2015 oraz III miejsca w roku 2014 w Oddziałowym Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Biorąc udział w 55 Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych w 2015 roku otrzymaliśmy wyróżnienie oraz zajęliśmy III miejsce za stwarzanie najlepszych warunków dla dzieci i młodzieży w odkrywaniu piękna naszej ojczyzny. Na kartach kroniki schroniska można odczytać wiele pozytywnych wpisów i podziękowań. Dzięki temu mamy swój wkład w promowanie kultury materialnej i duchowej naszej "Małej Ojczyzny".

 schronisko