Przedszkole

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu,

być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie.”

Paulo Coelho

Witamy na stronie internetowej
Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim
Zapraszamy do internetowej wizyty w naszej placówce

Przedszkole Publiczne w Baranowie Sandomierskim

mieści się w budynku

Zespołu Szkół i Placówek

przy ulicy Kościuszki 6.

Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 16.00

Karta zapisu do przedszkola ←należy kliknąć, aby otworzyć dokument

zdjecie-szkoly


3

4 5 6 7

W naszym przedszkolu nadrzędną wartością jest dziecko, jego dobro i wszechstronny rozwój. Zapewniamy dzieciom doskonałą opiekę, wspaniałą zabawę i bardzo dobre przygotowanie do szkoły. Naszą dewizą jest wspieranie dziecka w jego indywidualnym rozwoju oraz wspieranie rodziców w procesie wychowawczym. Dzieci czują się u nas szczęśliwe i akceptowane, mogą być sobą i realizować swoje potrzeby  i marzenia w pięknie wyposażonych salach, bogatych w pomoce dydaktyczne, zabawki , kąciki zainteresowań, które doskonale zabezpieczają potrzeby naszych wychowanków stosownie do ich wieku.

Rok szkolny 2019/2020

      Spotkanie z teatrem -spektakl  

   Jak Karolek został Papieżem

   21 listopada 2019 roku w naszym przedszkolu gościł Teatr Lalek „Pinokio”. Przedszkolaki     z grupy Krasnoludki i Muchomorki oglądając spektakl pt.: „Jak Karolek został Papieżem” poznały prawdziwą historię życia Papieża Polaka, jego dzieciństwo, lata młodości, drogę do kapłaństwa oraz wybór na stolicę Piotrową. Była to niezwykła opowieść o chłopcu, którego dziś znają ludzie na całym świecie. W trakcie spektaklu mały Karolek zadawał dzieciom wiele ciekawych pytań jednocześnie opowiadając historię swojego dzieciństwa. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem obejrzały całe przedstawienie włączając się we wspólny taniec i śpiew.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     20 listopada 2019 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia  Krasnoludki i Muchomorki rozmawiały w grupach o prawach dziecka i jego potrzebach .Przedszkolaki dowiedziały się , że w 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Przedszkolaki oglądały film pt.: „Lekcje z Januszem Korczakiem” ,bowiem to właśnie Korczak przekonywał, że „dziecko to człowiek, a jego prawa są istotną kategorią praw człowieka”. Dzieci wesoło bawiły się przy piosence „Wszystkie dzieci nasze są”, oraz wspólnie wykonały plakat obrazujący prawa dziecka.

Narodowe Święto Niepodległości

         Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci postawy patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla symboli narodowych. Dlatego też 12 listopada dzieci z naszej placówki uczestniczyły w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości w ZSiP. Tego dnia było w przedszkolu  uroczyście i kolorowo, dzieci   utrwalały wiadomości na temat symboli narodowych oraz wydarzeń  historycznych  ważnych dla naszej Ojczyzny. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały  hymn Polski oraz wykonały piękne prace plastyczne.

LISTOPAD

Znicz – symbol pamięci

W przedszkolu uczymy dzieci
okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły,
pokazujemy także, jak ważne jest zachowanie
o nich pamięci.

         W dniu 30 października 2019r. dzieci z grupy Muchomorki i Krasnoludki z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę na pobliski Cmentarz Przedszkolaki mogły w ciszy i  zadumie, posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny oraz zapalić lampki przed tablicą nagrobkową, upamiętniającą Żołnierzy walczących i poległych   w czasie hitlerowskiej okupacji .Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Szczególną uwagę zwracaliśmy na te groby, o których nikt już nie pamięta, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami.  W czasie wycieczki, dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

,,CZERWONY KAPTUREK’’

W poniedziałek 28 października zawitał do nas Teatr Lalek ,,Pinokio’’. Spektakl wzbogacony był o treści wychowawcze, dydaktyczne z elementami bajkoterapii. Aktorzy zaprezentowali dobrze znaną i lubianą przez dzieci bajkę pt.,,Czerwony Kapturek’’. Przedstawienie wzbogacone było pięknie, ręcznie malowaną scenografią i kukiełkami własnej roboty. To muzyczna opowieść o dziewczynce, która lubiła chodzić własnymi drogami i przestrzega przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych. W drugiej części spektaklu dzieci przebrane w bajkowe stroje, mogły spróbować swoich sił w zabawie z kukiełkami.

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

,, Na skrzyżowaniu ruch ogromny ,

spojrzeć na światło nie zapomnij.

Czerwone światło i zielone.

Czy można przejść na drugą stronę ?

W ramach realizacji tematu kompleksowego ,,Bezpieczna droga do przedszkola‘’ dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady bezpieczeństwa w domu. Jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o własne bezpieczeństwo, Przedszkolaki zrozumiały konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego, utrwaliły znajomość niektórych znaków drogowych. Podsumowaniem wiadomości była wycieczka na najbliższe skrzyżowanie podczas, której dzieci obserwowały pojazdy, znaki drogowe, a także poruszanie się pieszych i pojazdów. Na koniec zajęcia przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne pt.,, Znaki drogowe ‘’.

WYCIECZKA DO ,,MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ’’

Dzieci z naszego przedszkola wybrały się do ,,Fabryki Bombki Choinkowej’’ w Nowej DębieWycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pod opieką pani przewodnik oglądaliśmy stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Obejrzeliśmy proces wyrobu ozdób choinkowych. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bańki według własnego pomysłu .Na pamiątkę pobytu każdy przedszkolak otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Jesienne grillowanie

    W piękny, jesienny ,słoneczny wtorek 15 października przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” i Muchomorki” razem spędzały czas  w pobliżu przedszkola, beztrosko bawiąc się na placu zabaw, korzystając z huśtawek, zjeżdżalni, karuzeli, bawiąc się w swoje ulubione zabawy bieżne oraz różnorodne zabawy podwórkowe organizowane przez wychowawcę. W tym samym czasie Rodzice naszych przedszkolaków ustawili stoły oraz grilla, na którym  smażyły się kiełbaski. Kiedy wszyscy zasiedli do wspólnego stołu Rodzice poczęstowali nas pięknie pachnącymi kiełbaskami z chlebkiem i ketchupem .Grill przebiegał w atmosferze radości i zadowolenia . Gdy wracaliśmy do sal przedszkolnych na twarzach dzieci wciąż gościł uśmiech i trały rozmowy przepełnione wrażeniami minionego przedpołudnia.

PAŹDZIERNIK

Jesień w lesie, sadzie i ogrodzie

    Jesień to piękna pora roku. W otaczającej nas przyrodzie następuje wiele zmian. Liście drzew i krzewów przebarwiają się na jaskrawe kolory: czerwone, żółte, rude czy też brązowe. W sadzie i warzywniku to czas zbioru plonów i porządkowania grządek przed nastaniem zimy. Przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” i „Muchomorki” w trakcie wycieczek i spacerów w poszukiwaniu śladów jesieni poznawały różne gatunki drzew, obserwowały pracę ludzi przy zbieraniu płodów ziemi oraz owoców w sadach. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając  i dotykając. Z tych wielu wypraw zgromadziliśmy w kącikach przyrody przeróżne „skarby jesieni”, które stały się inspiracją do wykonania pięknych prac plastycznych.

Nie ma śmieci są surowce

Dnia  24 września 2019 roku  przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” i „Muchomorki” uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata". W tym dniu dzieci brały udział w zajęciach kształcących świadomość ekologiczną. Została przeprowadzona pogadanka na temat potrzeby sprzątania świata i segregacji śmieci, a następnie zadaniem naszych przedszkolaków było posprzątanie terenu  wokół przedszkola. Dzieci  pełne entuzjazmu „uzbrojone" w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady przemierzały  teren wokół przedszkola. Przedszkolaki nie znalazły dużej ilości odpadów, a to świadczy o tym, że nasze dzieci  dbają o porządek na przedszkolnym placu. Po powrocie do przedszkola wykonaliśmy  plakat propagujący Akcję ,,Sprzątnie Świata” zatytułowany „Kocham Ziemię” .Wszystkie dzieci aktywnie włączyły się w wykonanie plakatu ,który można podziwiać na gazetce  w sali przedszkola.

Dzień Przedszkolaka

,,Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 wrzesień zbliża się,

od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują dzień przedszkolaka’’

20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia dzieci przebrane w piękne stroje postaci z bajek, zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały do celu, uczestniczyły w zabawach i tańcach z muzyką, zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami. Radość, śmiech i głośny doping dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie.

Dzień ulubionej zabawki

Dzień 13 września 2019 roku był w naszym przedszkolu „Dniem ulubionej zabawki”. W tym szczególnym dniu każde dziecko mogło przynieść do przedszkola swoją ulubioną zabawkę. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich  zabawkach, opisując niekiedy ich bogatą historię. Oprócz świetnej zabawy dzieci uczyły się dzielenia „swoimi skarbami z innymi przedszkolakami i szanowania własności drugiej osoby. Był to dzień pełen uśmiechu , radości  i wspólnej zabawy.

Witamy nowy rok przedszkolny 2019/2020

Słoneczne, wesołe i beztroskie wakacje już minęły, witamy więc wszystkie przedszkolaki w nowym roku przedszkolnym. Życzymy Wam radości z odkrywania świata, wesołych zabaw oraz wielu kolegów i koleżanek. Już w okna puka jesień ,czas więc rozpocząć przedszkolną przygodę.

 Nasze przedszkolaki

„Muchomorki”  2019/2020 

„Krasnoludki”  2019/2020  

Pierwsze dni w przedszkolu

    

WRZESIEŃ

Rok szkolny 2018/2019

Po powrocie z wakacji na naszych najmłodszych podopiecznych czekała miła niespodzianka. Ze ścian pomieszczeń przedszkolnych przywitały przedszkolaków bajkowe postacie.

Nasze przedszkolaczki

Krasnoludki 2018/2019

Muchomorki 2018/2019

W poszukiwaniu jesieni

Dnia 23 września zawitała do nas kalendarzowa jesień, dlatego nasze przedszkolaki postanowiły wraz ze swoimi wychowawczyniami udać się do pobliskiego parku w celu poszukiwania darów tej niezwykle kolorowej pory roku. Po drodze uczyły się nazw napotkanych drzew. Wszystkie przedszkolaki z zaangażowaniem zbierały piękne, kolorowe liście oraz kasztany i żołędzie. Najciekawszy okazał się kasztan, ukryty w zielonej kłującej kurteczce. Wszystkie te ,,dary jesieni” wzbogaciły nasze kąciki przyrody w salach, a kasztany dzieci  wykorzystały do  ćwiczeń matematycznych. Spacer ten był dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą nas przyrodą, oraz wzbogacenia wiedzy przyrodniczej przedszkolaków.

 

WYCIECZKA  NA SKRZYŻOWANIE

Wrzesień był miesiącem, w którym dzieci z przedszkola uczyły się zasad bezpieczeństwa oraz poznawały zasady ruchu drogowego. Każdy przedszkolak wie ,jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Celem wycieczki było obserwowanie ruchu drogowego, znaków drogowych, przejścia dla pieszych, oraz poruszających się pojazdów. Wycieczka utrwaliła wiedzę dzieci na temat ważnego dla wszystkich bezpieczeństwa. Nasi najmłodsi nauczyli się zasad prawidłowego przechodzenia na drugą stronę ulicy.

Dziewczyny pamiętają o chłopcach

1 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Chłopaka”. Każda grupa,a w szczególności dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele niespodzianek dla swoich kolegów. Były to słodycze, oraz drobne upominki przygotowane z pomocą rodziców. Uśmiechy na twarzy chłopców były wyrazem wdzięczności a czasami nawet lekkiego zawstydzenia, gdy koleżanka z grupy wręczała swojemu ulubionemu koledze prezent. Z każdej sali dochodziły dźwięki muzyki, słychać było śpiew i wesołe sto lat. Super zabawa trwała przez cały dzień, a dzieci z uśmiechem na twarzy, zadowolone wracały do domów. Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki dzień, a chłopcy już dziś obmyślają , jakie niespodzianki przygotować swoim koleżankom z okazji ich święta.

Zasady zdrowego odżywiania

 W pierwszym tygodniu października nasze przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania. Poprzez zabawę nauczyły się, jak ważną rolę w naszym odżywianiu spełnia właściwie dobrana i dopasowana dieta, oraz aktywność fizyczna. Poznały kolejne piętra z piramidy żywienia, oraz dowiedziały się, jak istotny wpływ na zdrowie mają witaminy i spożywanie odpowiedniej ilości posiłków dziennie. Dzieci wymieniały swoje ulubione owoce i warzywa, a na zakończenie zajęć wykonały piękne, owocowe prace plastyczne.

Wizyta u  szkolnej higienistki

Nasi najmłodsi podopieczni spotkali  się ze szkolną higienistką - p. Beatą Ciołek . Dzieci były bardzo podekscytowane, gdyż dowiedziały się ile mają wzrostu, wagi, czy ich wzrok jest prawidłowy. Pani higienistka wytłumaczyła również jak należy dbać o własne zdrowie, w jaki sposób należy prawidłowo się odżywiać. Dzieci poznały też właściwą technikę mycia zębów.

Pyszne grillowanie

08. 10  2018 r.  od godziny 10.00 dzieci bawiły się na szkolnym  placu  - atrakcji było wiele - grill, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu,  itp. Kiełbaski z chlebkiem i ketchupem były pyszne. A wszystko pod czujnym okiem pań przedszkolanek  i naszych mam.

Nasze przedszkole włączyło się do akcji ogólnoszkolnej

"Zdrowe śniadanie"

W  dniu 06.11.2018 roku nasze przedszkolaki wraz z paniami brały udział w ogólnopolskiej kampanii zatytułowanej: ,,Zdrowe II śniadanie’’. W ramach tej akcji dzieci przy niewielkiej pomocy nauczycielek przygotowały wspólnie zdrowe kanapki pełne witamin. Miały przy tym mnóstwo frajdy i wesołej zabawy.  Pyszne i kolorowe II śniadanie pięknie i smakowicie wyglądało i bardzo szybko znikało z talerzy.

Święto Niepodległości w naszym przedszkolu

W tym roku 8 listopada dzieci z naszego przedszkola wraz z paniami wzięły udział w lekcji patriotyzmu, która odbyła się w szkole. Podczas tej uroczystości w atmosferę powagi i zadumy wprowadził wszystkich odśpiewany Hymn Narodowy. Przedszkolaki  z dumą zaśpiewały cztery zwrotki. Jak co roku zdały swój egzamin z historii i udowodniły, że posiadają ogromną wiedzę o Polsce i naszej Ojczyźnie. Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Poznają symbole narodowe. Na znak pamięci o tym uroczystym i ważnym dniu dla każdego Polaka, dzieci wykonały piękne prace plastyczne w postaci symboli naszej Ojczyzny: godła Polski, biało-czerwonych flag, oraz kotylionów.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,

Którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie

Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dziś

Dziś święto nad świętami:

   DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia  23 listopada 2018 roku  dzieci z naszego przedszkola brały udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W naszej placówce jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola  swojego ulubionego przyjaciela „Pluszowego Misia”, który towarzyszy  im przez cały dzień.

Przedszkolaki  wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, następnie wspólnie ze swoimi maskotkami wesoło bawiły się przy muzyce. Wszystkie przedszkolaki wyrecytowały wiersz o tym jaki jest miś. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami. Był to dzień pełen uśmiechu i wspólnej zabawy. Na zakończenia spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

               Andrzejki - magiczny dzień wróżb w naszym przedszkolu.

 28 listopada 2018 roku  w naszym przedszkolu   odbyła się zabawa andrzejkowa.       W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Następnie rozpoczęła się zabawa w magicznym nastroju, w trakcie której  przy muzyce  z pomocą pań wróżyliśmy sobie: układaliśmy buciki, rzucaliśmy monetą do wody,   przekłuwaliśmy  baloniki chcąc dowiedzieć się, kim zostaniemy jak będziemy dorośli - okazało się, że będą wśród nas dyrektorzy, nauczyciele, piosenkarze i aktorzy. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała wśród dzieci ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia przedszkolaki zabrały  ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.             

 

 Lanie wosku z Lasowiaczkami

Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Z tego powodu dnia 30 listopada odwiedziły nas panie z zespołu obrzędowego "Lasowiaczki" p.Zofia Wydro i p.Barbara Sroczyńska. Spotkanie miało miejsce w naszej Szkolnej Izbie Folkloru. Wzięli w nim udział uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej oraz zerówka. Aby lanie wosku było ważne 🙂 tradycyjnie odbyło się ono przez dziurkę od klucza stuletnich drzwi. Zwyczaj wróżb andrzejkowych w naszej szkole zapoczątkowała wiele lat temu Babcia Hania, która zawsze służyła nam swoją wiedzą i doświadczeniem "lasowiackim". Dzieci podeszły do sprawy niezwykle poważnie i z wielkim zaciekawieniem. Naszym paniom Lasowiaczkom serdecznie dziękujemy.

 

„Patriotyzm i niepodległość oczami przedszkolaka”.

 W listopadzie 2018 roku  z okazji 100 rocznicy odzyskania przez niepodległości nauczycielki w Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim zorganizowały Gminny Konkurs Plastyczny zatytułowany „Patriotyzm i niepodległość oczami przedszkolaka”. Celem konkursu było kształtowanie i pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród dzieci, rozbudzanie  zainteresowań swoją narodowością, miejscowością,  jej  historią i tradycją jak również rozwijanie wyobraźni plastycznej i kreatywności oraz   uzdolnień dzieci przez  promocję talentów . W konkursie uczestniczyły dzieci  w wieku przedszkolnym z przedszkoli z terenu naszej gminy.  Wszystkie nadesłane  na konkurs prace były oryginalne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Komisja konkursowa starała się bardzo wnikliwie i rzetelnie oceniać prace biorąc pod uwagę zgodność z regulaminem. Laureaci konkursu otrzymali wyróżnienia w formie dyplomów oraz nagrody rzeczowe. Prace plastyczne zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Zespole Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym konkursie.

Wycieczka do salonu fryzjerskiego

 5 grudnia 2018 roku przedszkolaki  z  Baranowa Sandomierskiego wybrały się z wizytą do salonu fryzjerskiego. Miały możliwość przyjrzeć się  z bliska pracy  pań fryzjerek, a także zapoznać się  z wyposażeniem salonu fryzjerskiego. Spotkanie było okazją do utrwalenia wiadomości zdobytych przez dzieci w bloku tematycznym „Zawody”. Wizyta sprawiła dzieciom wiele radości, wzbogaciła je o nowe doświadczenia i wiadomości. Na zakończenie spotkania pani Dorotka obdarowała dzieci słodkościami. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wycieczki, od tej pory już żaden przedszkolak nie będzie się obawiał wizyty w salonie fryzjerskim. Serdecznie dziękujemy paniom fryzjerkom za wspaniałe spotkanie i niezapomniane wrażenia.

W oczekiwaniu na Mikołaja

6 grudnia z workiem pełnym prezentów Święty Mikołaj odwiedza dzieci na całym świecie, przyjechał również  do naszego przedszkola. Oczekując tego niezwykłego gościa dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe i rozpromienione. Oprócz  worka pełnego prezentów  św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu.  Dzieci powitały gościa wierszem i piosenką . Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcał , aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie nasz szczególny gość wręczył  wszystkim przedszkolakom  duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się Jego kolejnej  wizyty .

Na dużym ekranie

11 grudnia 2018 roku dzieci z grupy „Muchomorki” z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim uczestniczyły w wycieczce do kina „Metalowiec” w Nowej Dębie. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazje obejrzeć bajkę na dużym ekranie. Emocje były ogromne. Dzieci bardzo zadowolone świetnie wczuły się w całą fabułę „Grincha”- bohatera filmu animowanego. Bajka nawiązywała do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia  , kiedy to główny bohater Grinch ukradł choinkę i prezenty bo myślał, ze w ten sposób zepsuje ludziom święta. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i święta się odbyły. Przedszkolaki w wyśmienitych  humorach opuszczały salę kinową.

 

 

                                 Spotkanie z policjantami w przedszkolu

 Dnia 12 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie   z panami policjantami  z Komendy Powiatowej Policji w Tarnobrzegu. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu     i w domu. Pan policjant w praktycznej formie przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachowywać się   w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.  Dzieci z dużym  zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki otrzymały od taty Ani, który jest policjantem upominki w formie odblasków.

                                      Przy wigilijnym stole

 Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, który  w naszym przedszkolu przeżywamy  bardzo uroczyście.  Dnia 19 grudnia 2018 roku w grupie „Krasnoludków” i „Muchomorków”  od rana panowała radosna i ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniach do uroczystej kolacji Wigilijnej ,  nakrywając do stołu, ustawiając krzesełka oraz rozkładając serwetki. Wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd ,dzielenie się opłatkiem ,wzajemne życzenia, wspólny posiłek,  rozmowy przy wigilijnym stole , wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Dzieci zapomniały tego dnia    o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Cała uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze, wywołując  uśmiech na twarzach przedszkolaków.

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu

22 stycznia 2019 roku w naszym przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybywający do naszej placówki goście zasiadali przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach przedszkolaków widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju. Dzieci przygotowały dla swoich gości specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który dziadkowie zawsze mają dla swoich wnucząt. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego spotkania dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i naszych gości. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu.

W świecie baśni i bajek

25 stycznia 2019 roku „Krasnoludki” i „Muchomorki” z naszej placówki przedszkolnej były widzami przedstawienia teatralnego w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim pt.: „Królewna Śnieżka”. Piękna inscenizacja bajki ukazującej próżność oraz pychę Królowej, zamieniającą się w zazdrość wobec Królewny. Królowa pragnie zabić swoją konkurentkę. Do tego celu używa czarnej magii. Na szczęście są na świecie magiczne postaci, jak choćby Krasnoludki, które pomagają skrzywdzonej Królewnie. Po kilku próbach cel Królowej zostaje osiągnięty. Jej radość nie trwa jednak długo. Śnieżka i tym razem zostaje ocalona. Wszystko kończy się szczęśliwie i zło zostaje ukarane… bo oto zjawia się piękny królewicz, który swym pocałunkiem ożywia Śnieżkę. I jak to w bajkach bywa, żyli długo i szczęśliwie.  W przedstawieniu na uwagę zasługują również kostiumy, dzięki którym postacie z bajki wyglądały bardzo naturalnie i pięknie. Przeniosły nas w cudowny świat bajek i pozwoliły na moment zapomnieć o szarej rzeczywistości.

Urodziny w Przedszkolu zapamięta każdy przedszkolak!

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Tego dnia  solenizant znajduje się w centrum uwagi. Jest najważniejszy, a inni zastanawiają się w jaki sposób mogą mu sprawić radość     i przyjemność. Urodziny w naszej placówce to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci. I tak właśnie 25 lutego swoje piąte urodziny w przedszkolu w świat zabaw wspólnie z kolegami i koleżankami z grupy przeniósł się Kuba. Na zakończenie zabaw wszystkie dzieci zrobiły piękne koło,       w środku którego miejsce zajął nasz solenizant. Wszyscy zaśpiewali głośne „Sto lat” i złożyli Kubie życzenia urodzinowe, a po życzeniach przyszedł czas na pyszny poczęstunek.

Przedszkolny  patriotyczny konkurs recytatorski

 pt.: „Kto ty jesteś? Polak mały”

Dnia 28 stycznia 2019 roku w naszym przedszkolu odbył się wewnątrz przedszkolny konkurs recytatorski poezji patriotycznej pt. „Kto ty jesteś? Polak mały” .W konkursie uczestniczyły dzieci z obu grup przedszkolnych „Krasnoludki” i „Muchomorki”.  Celem konkursu było : krzewienie wśród dzieci postaw  patriotycznych,    rozbudzanie zainteresowania pięknem naszego kraju,  budowanie przywiązania do bliższej i dalszej Ojczyzny . Recytacje przedszkolaków poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego przez wszystkich uczestników konkursu. Dzieci prezentowały  bogaty repertuar znanych i mniej znanych poetów m.in.: W.Bełzy, W.Szymborskiej ,R.Przymusa, I.Romanowskiej, I.Krasickiego      . Mali artyści wykazali się wspaniałymi umiejętnościami recytatorskimi i aktorskimi.  Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali  wysoki poziom recytacji, co  przyczyniło się do podjęcia decyzji przez jury o przyznaniu  pamiątkowych dyplomów wszystkim dzieciom natomiast laureaci otrzymali także nagrody rzeczowe. Gratulujemy wszystkim laureatom.

BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci ,,Bal przebierańców’’. W tym dniu przedszkolaki przeniosły się do Wielkiej Krainy Bajek. Na balu obok księżniczek, wróżek, muszkieterów, piratów pojawiły się ulubione postacie z bajek .Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce przy rytmach wesołej muzyki, przeplatane zabawami i korowodem.

      

Dzień dinozaura

Dnia 24 lutego przedszkolaki obchodziły,, Dzień Dinozaura’’. Który dinozaur ma najdłuższą szyję ? Czym żywiły się wielkie jaszczurki. Na te i jeszcze wiele innych pytań starały się odpowiedzieć panie i przedszkolaki podczas ,, Dnia Dinozaura’’. Były też ciekawe konkursy i nawet ,, Dino tańce ‘’. Dzieci miały okazję przynieść na zajęcia figurki dinozaurów, puzzle, książki związane z tymi zwierzętami, co pozwoliło na stworzenie ciekawego kącika w sali. Na zakończenie zajęcia dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne pt. ,,Świat dinozaurów’’

     

Dzień Kobiet w przedszkolu

Dzień Kobiet w przedszkolu
„Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza”.

8 MARCA    to wyjątkowy dzień w roku ,ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych . Tego dnia chłopcy z naszego przedszkola stali się prawdziwymi dżentelmenami  obdarowując wszystkie swoje koleżanki oraz panie z przedszkola samodzielnie wykonanymi kwiatkami oraz lizakami w kształcie serduszek. Na buziach dziewczynek przez cały dzień gościł promienny uśmiech . Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i upominki.

   
Konkurs Pieśni patriotycznej

8 marca w naszym przedszkolu odbyły się „Konkurs pieśni patriotycznej”,w którym uczestniczyły dzieci z grypy „Krasnoludki” i „Muchomorki”. Chcąc podkreślić charakter tego szczególnego dnia uczestnicy konkursu wystąpili w biało-czerwonych strojach trzymając w dłoniach kwiaty w tej samej kolorystyce. Repertuar wykonywanych przez przedszkolaków utworów był zróżnicowany. Uczestnicy prezentowali jedną dowolnie wybraną piosenkę patriotyczną. Konkurs dostarczył nam wiele wzruszeń i emocji. Przedszkolaki dały z siebie wszystko czym zdobyły uznanie nie tylko w oczach publiczności, ale również i jury, które oceniało młodych wykonawców. Występy zostały nagrodzone wielkimi brawami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci również nagrody rzeczowe. Na zakończenie konkursu wszyscy radośnie odśpiewali, iż cieszą się , że „…żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą…”

 

,, W świecie bajki i baśni …’’

Dnia 15 marca 2019 roku w Przedszkolu Publicznym w Skopaniu odbył się III Gminny Konkurs dla dzieci 6-letnich pod hasłem ,, Kochamy bajki i baśnie’’. Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli z terenu całej gminy. Celem konkursu było dzielenie się wiedzą na temat treści bajek i głównych bohaterów, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich. Wszystkie dzieci w obecności komisji konkursowej wykazały się ogromną wiedzą na temat bohaterów bajkowych oraz znajomością tytułów bajek i baśni. Miały także wiele okazji do wspólnej zabawy i przeżywania pozytywnych emocji. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy ,,Muchomorki’’ Ania Serwan i Amelia Mrzygłód. Uczestnicy za zajęcie I miejsca otrzymali dyplomy i piękne bajki .

„Językowe łamańce”

26 marca 2019 roku Antonina Bernat i Agnieszka Ścipień z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sand. reprezentowały naszą placówkę w czwartej edycji Gminnego Konkursu Logopedyczno-Recytatorskiego , którego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślęzakach. Do konkursu przystąpili uczniowie z przedszkoli i klas I-III z terenu naszej gminy, którzy przybyli na uroczystość w towarzystwie swoich rówieśników, nauczycieli, opiekunów i rodziców. Recytowane wiersze obfitowały w trudne do wymówienia słowa jednak uczestnicy piękną interpretacją przedstawianych utworów zdobyli uznanie nie tylko w oczach publiczności, ale również i jury, które oceniało młodych wykonawców. Konkurs dostarczył nam wiele wzruszeń i emocji. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy , nagrody książkowe oraz skorzystali ze słodkiego poczęstunku.

 

„Pejzaże w liściach zapisane”

3 kwietnia 2019 roku w naszym przedszkolu gościła pani Albina Róg tworząca od 2001 roku „florografy”. Pani Albina jako materiału do swoich prac używa zasuszonych liści, kwiatów , traw i innych dóbr natury. Jak sama mówi „tworzy z potrzeby serca i duszy” i robi to z ogromną radością, a pomysły czerpie z obserwacji otoczenia, krajobrazów i wspomnień z dzieciństwa . Przedszkolaki podziwiały w pracach pani Albiny kolorowe liście, płatki kwiatów, trawy tworzące obrazy o różnorodnej tematyce – piękne pejzaże, postacie, zwierzęta, ptaki , a nawet budowle , które zachwycały nas swym naturalnym pięknem.

Konkurs na „Baranowska pisankę wielkanocną”

Dnia 7 kwietnia 2019 roku przedszkolaki z grupy 5 i 6- latków z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim uczestniczyły w przedświątecznym konkursie na „Baranowską pisankę wielkanocną”, który został zorganizowany przez Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim. W pięknych zamkowych wnętrzach i niepowtarzalnym świątecznym klimacie dzieci tworzyły swoje wymarzone wielkanocne pisanki. Po zakończeniu konkursu wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe upominki . Nasze przedszkolaki za zdobycie w konkursie II miejsca otrzymały od organizatorów piękną pamiątkową statuetkę oraz album o historii „Małego Wawelu”. Uczestniczyliśmy także w „Zamkowym Kiermaszu Wielkanocnym”, gdzie mogliśmy zobaczyć pięknie zastawione stoły wielkanocne, uczestniczyć w zabawach w plenerze oraz posłuchać opowieści o świątecznych zwyczajach .

Wielkanoc tuż, tuż

"Są takie święta raz do roku , co budzą życie  budzą czas. Wszystko, rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas…”
Nadchodzące święta Wielkanocne, budząca się do życia po długim zimowym śnie przyroda to wspaniała okazja do tworzenia wraz z dziećmi praz plastyczno-technicznych nawiązujący w swojej tematyce do naszych narodowych tradycji i kultury. Przedszkolaki tworząc swoje wymarzone prace wykazały się dużą kreatywnością i inwencja twórczą. Dzieci pracowały w miłej i przyjaznej atmosferze przy dźwiękach świątecznych piosenek, a ich prace zostały zamieszczone na wystawie prac w przedszkolu.

„Wiosna, ach to ty!”

Dnia 26 kwietnia 2019 roku Lena P. i Julia C. reprezentowały nasze przedszkole w VI Gminnym Konkursie Recytatorskim „Wiosna, ach to ty!” zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne w Dąbrowicy. Celem konkursu było sławienie w wierszu piękna przyrody ojczystej, rozwijanie zdolności recytatorskich już u najmłodszych dzieci poprzez uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Mali artyści wykazali się wspaniałymi umiejętnościami recytatorskimi i aktorskimi, dlatego też uczestnicy oraz zaproszeni goście mieli przyjemność wysłuchać pięknych interpretacji przedstawianych utworów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wielką niespodzianką dla dzieci w trakcie konkursu było możliwość tworzenia wiosennego pejzażu z zastosowaniem klocków Froeblowskich

KONKURS PIOSENKI EKOLOGICZNEJ

Dnia 6 maja 2019 r dzieci z naszego przedszkola brały udział w XIX Gminnym Konkursie Piosenki i Poezji Ekologicznej w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w  Baranowie Sandomierskim. W tym roku do rywalizacji stanęło 4 przedszkola z Gminy Baranów Sandomierski. Grupę,, Muchomorki’’ reprezentowały Maja Wołczyńska, Maja Kubik i Amelia Smykla, które zaśpiewały piosenkę pt. ,,Ochroń ziemię’’. Celem konkursu była popularyzacja ekologicznych postaw dzieci przez muzykę i śpiew oraz prezentacja umiejętności wokalnych. Występy wzbogaciła odpowiednia choreografia oraz barwne stroje artystów. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

                                               JESTEM POLKĄ I POLAKIEM

W Publicznym  Przedszkolu w Woli Baranowskiej odbył się II Gminny Konkurs pod nazwą ,,Jestem Polką i Polakiem ‘’. Zadania konkursowe przeprowadzone były w formie układanek, pytań konkursowych i zagadek muzycznych. Celem konkursu było wzbogacenie wiedzy o Polsce, rozwijanie zainteresowania historią i tradycją  kraju ojczystego. W konkursie brały udział dzieci z naszego przedszkola: Gabriel Zięba i Dominik Boroń z grupy 6-latków.W nagrodę przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i piękne książki o Polsce.

Najmłodsi czytelnicy

W maju 2019 roku przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” i „Muchomorki” uczestniczyły w wycieczce do Biblioteki Miejskiej w Baranowie Sandomierskim. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w tak niezwykłym miejscu. Przedszkolaki poznały zasady zachowania się w bibliotece i korzystania z jej księgozbiorów. Z wielkim zainteresowaniem oglądały kolorowe, bogato ilustrowane książeczki dla dzieci oraz wysłuchały informacji od pani pracującej w bibliotece w jaki sposób można stać się czytelnikiem biblioteki  i jak należy dbać o książki.

Spotkanie z teatrem      

Dnia 23 maja 2019 roku przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt.: „Piotruś Pan” w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim wystawianym przez Katolicki Teatr Edukacji w Krakowie. Spektakl ten to kolorowo- muzyczno –fantastyczna opowieść o przygodach Piotrusia Pana. Niezwykła historia w niezwykłym wydaniu, bowiem któż z nas  choć raz w życiu nie zapragnął latać? Czy jest choć jedna osoba, która nie marzyła, by na statku pirackim przemierzać morza i oceany? Czy nie pytaliśmy gdzie leży Nibylandia? Czy istnieją wróżki? Czy też, czy tykanie budzika może obudzić krokodyla? Gdzie leży granica wyobraźni każdego z nas? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w tym niezwykłym spektaklu, który bawi i rozpromienia twarze dzieci od pierwszej do ostatniej sceny.

„Powrót w krainę baśni”

27 maja 2019 roku  naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Agencji Teatralno-Estradowej ze Słupska przedstawiając spektakl  pt.: „Powrót w krainę baśni”. Dzięki temu dzieci przypomniały sobie treść ulubionych baśni i bajek ukazujących co jest dobre, a co złe, różnicując to w zachowaniu ludzi, bowiem zło choć czasem zwycięża ,w końcu zostaje ukarane, a dobro zawsze zostaje nagrodzone. Przedszkolaki miały możliwość aktywnego uczestnictwa w przedstawieniu gdzie piękna fabuła, niespotykana sceneria i gra aktorów na długo pozostaną w naszej pamięci .

MATEMATYCZNE  ŁAMIGŁÓWKI

Dnia 6 czerwca dzieci z naszego przedszkola brały udział  w IV Gminnym Konkursie Matematycznym w Przedszkolu Publicznym w Skopaniu. Dzieci mogły wykazać się umiejętnością liczenia, porównywania liczb i orientacją w schemacie własnego ciała. Nasze przedszkole prezentowali Kewin Panek i Dominika Ślęzak . Wszystkiego dzieci poradziły sobie znakomicie z wylosowanymi zadaniami. W każdej rundzie zdobyły maksymalną ilość punktów, dlatego jury ogłosiło ,że wszystkie grupy z każdego przedszkola zdobyły pierwsze miejsca. W nagrodę dzieci otrzymały dyplomy i piękne książki.

WYJAZD DO KINA

Dnia 11 czerwca 2019 r przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sand. pojechały do kina Cinema 3D w Mielcu na film .pt. ,,Aladyn’’. Dzieci z wielkim przejęciem oglądały losy ulicznego rozrabiaka Aladyna, który przeżywał liczne przygody w fikcyjnym mieście Agrabah. Po skończonych seansie dzieci w doskonałych humorach wróciły do przedszkola.

PRZEDSZKOLAKI  W ,, YUPI PARKU ’’ 

Dnia 13.06.2019 roku dzieci  z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sand., radośnie spędziły czas w sali zabaw ,,Yupi Parku’’  w Tarnobrzegu. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, doskonalenie sprawności ruchowej. Atrakcji było co niemiara. Przedszkolaki świetnie się bawiły , a tym samym były zachwycone wszystkimi zabawkami. Po powrocie do przedszkola emocje z wyjazdu były niesamowite.

Piknik Rodzinny

16 czerwca 2019 roku w ZSiP w Baranowie Sandomierskim odbył się Piknik Rodzinny w którym uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola wraz z Rodzicami. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym w wykonaniu dzieci z klas I-III szkoły podstawowej oraz występem akrobatycznym w wykonaniu dziewczynek z naszej szkoły . Swoje umiejętności gry na instrumentach oraz talent wokalny zaprezentował nam zespół „NEON” . Pogoda nam dopisywała , świeciło piękne słoneczko,  w powietrzu unosił się zapach pieczonej kiełbaski ,a dzieci mogły ochłodzić się zimnymi lodami i napojami . Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych przez Straż Pożarną w Suchorzowie . Każde dziecko mogło również zobaczyć z bliska i pogłaskać ALPAKI – co sprawiło dzieciom ogromną radość. To niedzielne  wyjątkowe popołudnie, radość i uśmiech na twarzach dzieci , czas spędzony z najbliższymi długo będziemy wspominać i pamiętać.

Zakończenie roku w naszym przedszkolu

18 czerwca 2019 roku  odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnania sześciolatków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.  W trakcie uroczystości dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Muchomorki”  dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne . Starszaki, które po wakacjach idą do szkoły żegnały przedszkole, a młodsze dzieci pożegnały swych starszych kolegów i koleżanki. Dzieci wprowadziły nas w wakacyjny nastrój śpiewając letnie, gorące, pachnące plażą i morzem piosenki. Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania   w formie dyplomów dla rodziców, którzy w ciągu roku szkolnego byli zaangażowani w działania na rzecz placówki oraz pamiątkowe zdjęcia. Naszym  absolwentom rozpoczynającym  po wakacjach naukę w klasie pierwszej, życzymy  wielu sukcesów, spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

     

lejnej  wizyty .

Rok szkolny 2017/2018

Powitanie  nowego roku

Kończy się lato, w nasze okna puka już jesień, a my radośnie witamy nowy rok szkolny. W pięknie udekorowanych salach, z nowymi kącikami zabaw nasze przedszkolaki zawierają nowe  znajomości i przyjaźnie.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018

 

"Krasnoludki" 2017/2018

Należy kliknąć zdjęcie, aby powiększyć.

"Muchomorki" 2017/2018

                                     DZIEŃ  PRZEDSZKOLAKA

"Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy wrzesień zbliża się

od najmłodszego, aż po starszaka

wszyscy świętują dzień przedszkolaka"

Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w czwartek 21 września od nadmuchiwania kolorowych balonów, które przyczyniły się wspólnej zabawy .Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do  zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z krążkiem na głowie , uczestniczyły w różnych zabawach i tańcach Bawiły się balonami ,które na końcu ozdobiły zgodnie z własnymi pomysłami. Radość śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie .Na zakończenie dzieci otrzymały słodkie niespodzianki.

Grill w przedszkolu

Z roku na rok w naszym przedszkolu utrzymuje się tradycja   jesiennego grillowania. Dlatego i tym razem  nie mogło ich być inaczej. W czwartek 14 września Krasnoludki i Muchomorki –  spędzały  razem  czas  w pobliżu przedszkola – a Rodzice ustawili stoły oraz grilla, na którym  smażyły się kiełbaski. Pogoda dopisywała dlatego też i zabawa była znakomita. Dzieci bawiły się beztrosko w swoje ulubione zabawy bieżne, z piłkami, w piaskownicy  oraz różnorodne zabawy podwórkowe organizowane przez wychowawców. Kiedy wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, na twarzach dzieci gościł uśmiech, a rozmowy z rodzicami były okazją do zacieśniania więzi          w grupie. Na koniec tego wyjątkowego spotkania , które sprawiło dzieciom wiele radości wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

 W nasze okna puka jesień

W trakcie zajęć  w przedszkolu dzieci   z grupy Krasnoludków i Muchomorków wzbogacały swoje wiadomości o jesieni, bawiły się przy jesiennych piosenkach, brały udział  w wesołych zabawach i konkursach, dowiadując się jakie skarby przynosi Jesień oraz jak zmienia się przyroda w tej porze roku  . Powitanie tej najbardziej kolorowej  pory roku  było inspiracją do wykonania przez dzieci pięknych prac plastyczno-technicznych, które zdobią nasz sale w przedszkolu

OWOCOWY TYDZIEŃ

W grupie maluszków w październiku, mieliśmy owocowy tydzień. Dzieci rozpoznawały różne owoce krajowe i zagraniczne, poprzez oglądanie, dotykanie i    smakowanie.  Przedszkolaki dowiedziały się jakie jest znaczenie owoców dla zdrowia. Zabawa i degustacja sprzyjała utrwalaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Na  koniec tygodnia dzieci wspólnie przygotowały owocową sałatkę i wykonały kolorowe prace plastyczne.

WARZYWA ZJADAMY BO SIŁĘ Z NICH MAMY

W czasie tego tygodnia starszaki poznały warzywa oraz ich właściwości zdrowotne. W poniedziałek w głównej roli występowała marchewka i pietruszka . Przedszkolaki poznały wygląd warzyw, ich kształt i zapach. Mogły również skosztować i poczuć jakie są smaczne. Z   przyniesionych warzyw powstały piękne marchewkowe stworki. Na zakończenie zajęć dzieci zaśpiewały swoją ulubioną piosenkę pt. ,, Pomidorek ’’.

                                TEATRZYK  ,,ŚPIĄCA KRÓLEWNA’’

Dnia 24 października przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu ,,Śpiąca królewna’’. Aktorzy w zabawny sposób opowiedzieli nam historię królewny, która została uśpiona czarem złej wróżki.Na szczęście jak to w bajkach bywa wszystko dobrze się skończyło. Przedstawienie bardzo podobało się przedszkolakom i wzbudziło wiele pozytywnych emocji.

  Jesienne zabawy z wiatrem

Korzystając z pięknej jesiennej pogody „Krasnoludki” i „Muchomorki” wybrały się na jesienny spacer do parku. Przedszkolaki spacerując barwnymi alejkami  zbierały kolorowe liście,wyczarowane przez naszą piękną złotą polską jesień. Obserwując zmieniające się otoczenie dzieci zwróciły uwagę  na roztaczające się wokół „Dywany” z kolorowych  liści. . Przedszkolaki z zaangażowaniem zbierały dary jesieni układając z nich kompozycje, które będą zdobiły nasze przedszkolne kącki przyrody w szare jesienne dni.

Zwierzęta domowe – nasi milusińscy

Spotkania ze zwierzętami to dla naszych przedszkolaków okazja nie tylko do zdobycia wiedzy, ale także do rozwijania nowych zainteresowań , pasji i  uwrażliwiania  dzieci na otaczający je świat przyrody.W trakcie zajęć, codziennych rozmów i oglądania zwierząt zgromadzonych w sali przyrodniczej w ZSiP nauczycielki zwracały przedszkolakom uwagę na potrzeby zwierząt oraz obowiązki opiekunów i poczucie odpowiedzialności za zapewnienie im odpowiednich warunków życia, bowiem posiadanie zwierzątka w domu to nie tylko przyjemność, ale   i codzienny obowiązek.

   ŚWIĘTO ZMARŁYCH  

W nawiązaniu do uroczystości Święta Zmarłych i Święta Odzyskania Niepodległości  przedszkolaki udały się na pobliski cmentarz. Oddając hołd żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej dzieci  złożyły kwiaty, zapaliły znicze, oraz  minutą ciszy uczciły pamięć żołnierzy, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność, oddając życie w obronie ojczyzny.

Poznajemy kulturę i tradycje naszego regionu

Pragnąc bliżej poznać kulturę i tradycje naszego regionu „Krasnoludki” zwiedzały sale „Lasowiacką” w ZSiP podziwiając zgromadzone tam eksponaty.Celem naszych zajęć było przekazanie, utrwalenie i kultywowanie tradycji ludowych, stworzenie możliwości wymiany doświadczeń między starszym i młodszym pokoleniem oraz zaszczepienie szacunku  i umiłowania dla kultury ludowej.

Bezpieczny przedszkolak

Dziewiątego listopada 2017 roku dzieci z naszego przedszkola brały udział w spotkaniu z policjantami, którzy przybyli do nas, z Komisariatu w Baranowie Sand .Spotkanie to było   wspaniałą okazją do utrwalenia i zarazem sprawdzenia wiedzy dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, jak również bezpiecznej zabawy w domu, przedszkolu i na placu zabaw. Przedszkolaki poznały sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, płynących ze strony ludzi oraz niebezpiecznych zwierząt. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom każdy przedszkolak będzie czuł się bezpieczniejszy. Jak zawsze szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Kto wie, może wśród naszych podopiecznych spotkanie zaowocowało nowym marzeniem – „gdy dorosnę, zostanę policjantem”. Na zakończenie spotkania panowie z policji rozdali każdemu dziecku  kamizelki odblaskowe.

Serdecznie dziękujemy panom policjantom, za spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszej placówki!

  Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach na temat: „ Urodziny Ojczyzny ” . Celem zajęć było rozbudzenie postaw patriotycznych wśród dzieci poprzez przybliżenie wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały wierszy i piosenek o Ojczyźnie. Na koniec wspólnego świętowania dzieci zaśpiewały piosenkę pt: „ Polska to moja Ojczyzna”, oraz wykonały kotyliony i flagi Polski.

  Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

W dniu 24 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do  przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem .Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach:,, Pluszowy Miś ” ,, Jadą , jadą misie’’. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu i wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom zaprezentowanie swojego misia i zabawy z pluszakami.

Wróżyć każdy może  - zabawa andrzejkowa

30 listopada 2017r. odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa. Dzieci          z radością poznawały andrzejkowe tradycje i różnymi sposobami odkrywały sekrety losu . Wróżyliśmy sobie:  rzucając monetą do wody, przepowiadaliśmy przyszłość odczytując  symbole czy losując karteczki  z imieniem chłopca lub dziewczynki.  Przedszkolakom najbardziej podobała się zabawa z kapciami - które wędrowały przez całą salę do drzwi - który pierwszy przekroczył próg - to dziecko dzisiaj miało przywilej pierwszeństwa.   Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Po andrzejkowych zabawach i tańcach nadszedł  czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.

Warsztaty ekologiczne

7 grudnia w grupie 6 – latków odbyły się warsztaty ekologiczne o segregacji baterii w ramach projektu „ Naładowani ekologią ” pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Zajęcia dotyczyły właściwego postępowania z odpadami. Dzieci z uwagą wysłuchały informacji na temat właściwego sposobu ich segregowania. Następnie dzieci otrzymały zadanie samodzielnego posegregowania różnych odpadów do odpowiednich pojemników. Przedszkolaki z chęcią zadeklarowały, że będą starały się segregować  śmieci w domu i w przedszkolu oraz zachęcą do tego swoich rodziców. Na zakończenie spotkania 6 – latki otrzymały pudełeczka przeznaczone do zbierania zużytych baterii i opaski odblaskowe.

Święty Mikołaj odwiedza dzieci  w  przedszkolu

6 grudnia św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów przyjechał do naszego przedszkola.Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja- trochę  zawstydzone. Oprócz prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał aby były grzeczne i słuchały rodziców. Dzieci powitały gościa wierszem i piosenką. Na zakończenie spotkania Mikołaj wręczył dzieciom prezenty, a w nich-   dla każdego coś dobrego. Oczekiwana wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła przedszkolakom wiele radości.

Spotkanie z teatrzykiem

Dnia 7grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z teatru ,,Fiku-miku’’, którzy przedstawili przedszkolakom bajkę pt. ,,Kot , Psot i przyjaciele’’.  Wspaniali aktorzy przenieśli dzieci w zabawny sposób do świata marzeń i przygód Kotka Psotka. Była to opowieść o przyjaźni oraz o tym, strach ma wielkie oczy. Przedstawienie wywołało u dzieci wiele uśmiechu i radości.

 Wigilia w przedszkolu

Wigilia to szczególna uroczystość w naszym przedszkolu, to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, który stał się już dla nas tradycją . To wyjątkowe wydarzenie  integruje dorosłych i dzieci. Śpiewane kolędy, dzielenie się opłatkiem, rozmowy przy wigilijnym stole, płonące świece i choinka wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój pełen życzliwości, nadziei, radości i serdeczności. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 Dzień Babci i Dziadka 

19 stycznia 2017 roku  w naszym przedszkolu odbyła się  uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia.  Był  to niezwykły dzień , nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich swoich najbliższych specjalny program artystyczny - recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły .Babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni i dumni ze swoich wnucząt .Goście byli poruszeni. Były to chwile pełne uśmiechów, łez, wzruszeń  i radości.  Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.  Po części artystycznej  zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, a wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości przygotowanymi  upominkami.

 

Zabawa karnawałowa

Okres karnawału, pora zapustów to czas radości, zabawy, przebierańców i pochodów noworocznych trwających od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Aby się dobrze bawić podczas balu karnawałowego, przedszkolaki pod czujnym okiem pań oraz mam   odpowiednio się przygotowały: przystroiły salę, przygotowały stroje oraz ciekawe, wesołe zabawy, odpowiednią muzykę i piosenki, a także słodki poczęstunek.Tego wszystkiego nie zabrakło w naszym przedszkolu. Zabawa karnawałowa była doskonałą imprezą, o szczególnie radosnej atmosferze. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą - zobaczcie sami!

 

 

,,Bajka jest jak podróż bez granic …’’

Dnia 08.03. 2018 roku w  Przedszkolu Publicznym w Skopaniu odbył się Gminny Konkurs pod hasłem  ,,Moje ulubione bajki ’’. W konkursie wzięły udział dzieci z Przedszkoli Gminy Baranów Sandomierski. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy ,,Muchomorki’’: Tomasz Ślęzak i Lenka Ślęzak  . Celem konkursu było rozpoznawanie bajkowych bohaterów oraz znajomość tytułów bajek. Dzieci brały udział w 6 konkurencjach, podczas których musiały wykazać się bardzo dobrą znajomością utworów literackich. Po rozdaniu dyplomów i nagród przyszedł czas na wspólne zdjęcie i pożegnanie z obietnicą spotkania za rok.

 

W przestrzeni  kosmicznej

W miesiącu luty „Krasnoludki” i „Muchomorki” poznawały Układ Słoneczny. Wprowadzeniem do tematyki była rozmowa z dziećmi na temat naszego miejsca we wszechświecie i poszukiwanie odpowiedzi na pytania: „Jak nazywa się planeta na której mieszkamy?”, „Co to jest kosmos?” .Przedszkolaki poznały również  takie pojęcia jak: planety, układ słoneczny, pojazd kosmiczny, skafander, UFO, orbita. Potrafią wymienić nazwy kilku planet. Wiedzą która z planet jest najmniejsza, a która największa oraz,  że Ziemia cały czas krąży nie tylko wokół Słońca, ale także wokół własnej osi. Dzieci oglądały zdjęcia i książki o podróżach kosmicznych, lądowaniu człowieka na Księżycu,  zastanawiając się, czy życie na innych planetach jest możliwe i czy UFO istnieje.  W trakcie zabaw i zajęć dzieci bawiły się globusem i każdy przedszkolak miał okazję wykonać piękne prace plastyczne będące ich wyobrażeniem życia w kosmosie . To był tydzień wspaniałych wrażeń i mnóstwa nowych doświadczeń…

Konkurs logopedyczno-recytatorski

Dnia 22 marca 2018 roku Magdalena Soluch z grupy „Muchomorków”  i Amelia Mrzygłód z grupy „Krasnoludków” reprezentowały nasze przedszkole w Gminnym Konkursie Logopedyczno –Recytatorskim organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny            w Ślęzakach. Występom przedszkolaków towarzyszyły ogromne emocje, ciekawa choreografia oraz barwne stroje małych artystów. Piękna interpretacja utworów naszych polskich poetów w wykonaniu dzieci została nagrodzona gromkimi brawami licznej publiczności, pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.

,,JESTEM POLKĄ I POLAKIEM’’

Dnia 04 kwietnia 2018r. w Publicznym Przedszkolu w Woli Baranowskiej odbył się konkurs pod nazwą ,,Jestem Polką i Polakiem’’. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec Burmistrz Miasta i Gminy  w Baranowie Sandomierskim Marek Mazur. Celem konkursu było kształtowanie, poczucia tożsamości , przynależności narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci w wieku przedszkolnym. W konkursie brały udział  przedszkola z terenu Gminy Baranów Sandomierskim.  Zadania konkursowe przeprowadzone były w formie zagadek, pytań konkursowych, układanek, quizów, zagadek muzycznych. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy 6 – Latków : Lena Świstek i Lena Ślęzak. Wszystkie dzieci świetnie sobie poradziły uzyskując maksymalną ilość punktów , otrzymując I miejsca. W nagrodę przedszkolaki otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Festiwal Piosenki Ekologicznej

26 kwietnia odbyła się 15 edycja Festiwalu Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków. W festiwalu wzięły udział dzieci z przedszkoli z Tarnobrzega i okolic .W tym roku z okazji Światowego Dnia Ziemi motywem przewodnim było „Piękno polskiej przyrody”. Celem festiwalu było uwrażliwianie dzieci na dbanie o środowisko naturalne, kształtowanie proekologicznych postaw i promowanie uzdolnień muzycznych. Nasze przedszkole reprezentowały: Amelka Mrzygłód oraz Lena Kamuda, które zaśpiewały piosenkę pt. „Ziemia wyspa zielona”.

Zdjęcia:

http://www.tarnobrzeg.pl/aktualnosci/przedszkolaki-spiewajaco-zajely-sie-ekologia,1404.html

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ HISTORIĘ ZAMKU

19 maja przedszkolaki udały się do Zamku w Baranowie Sandomierskim na przedstawienie pt : „ Lotta opowiada – Historię Zamku w Baranowie Sandomierskim ”. Dzieci w zamkowych komnatach zapoznały się z teatrem żywego aktora z elementami teatru lalki jako formę przekazania historii. Przedszkolaki były czynnym odbiorcom przedstawienia poprzez rozmowy z postaciami i wspólny taniec. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, dziękując aktorom gromkimi brawami .

                                   

Dzień Mamy

W Przedszkolu Publicznym w Baranowie Sandomierskim, 25 maja odbyła uroczystość z okazji „ Dnia mamy ” podczas której przedszkolaki zaprezentowały swój program taneczno-wokalny. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje umiejętności przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw.

 

 

 III matematyczne łamigłówki przedszkolaków

Dnia 7 czerwca2018r w Publicznym Przedszkolu w Skopaniu odbył się III Gminny Konkurs Matematyczny pt. ,,Matematyczne łamigłówki’’. Grupę Muchomorków reprezentowała Aleksandra Durda i Adrian Kopeć. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych i umiejętności pokonywania trudności. Dzieci poznawały  świat matematyki w sposób wielozmysłowy zgodnie z przesłaniem,, pozwól mi działać a zrozumiem’’. Zwycięzcami okazały się wszystkie przedszkolaki   otrzymując I miejsca, w nagrodę otrzymując  upominki i dyplomy.

WYCIECZKA DO JUPI PARKU

W czwartek 14 czerwca 2018r dzieci z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim odwiedziły Jupi Park, salę zabaw i rozrywki w Tarnobrzegu .Przedszkolaki od progu rzuciły się w wir szalonej zabawy. Na dzieci czekał tam niesamowity Jupi gaj czyli labirynt z tajemniczymi przejściami, trampolina, suchy basen z piłeczkami i inne atrakcje. Wszyscy wrócili do przedszkola bardzo zadowoleni i niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę.

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

W czwartek 21.06.2018r w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku, pożegnanie sześciolatków. To był dzień pełen wzruszeń i emocji .W pierwszej części przedszkolaki zaprezentowały montaż słowno – muzyczny. Dzieci młodsze zatańczyły taniec pt .,,Żabki’’. W pięknych strojach bociany i żabki zaprezentowały swoje umiejętności. Następnie starszaki zatańczyły poloneza, który wywarł ogromne wrażenie, nadając uroczystości podniosły charakter. Po zakończonym występie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wszystko co piękne niestety szybko się kończy. W pamięci pozostaną wspomnienia, wspólnie przeżytych chwil, licznych sukcesów i emocji, jakie towarzyszyły nam podczas całego roku.

Rok szkolny 2016/2017

Pierwsze dni w przedszkolu

1 2 3 4

Dzień Przedszkolaka

Dnia 20 września 2016r. przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia wszystkie dzieci dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i dobrym humorem. Zabawom tego dnia nie było końca. Było wesoło i kolorowo. Były tańce wspólne śpiewanie w gronie rówieśników i nauczycieli oraz konkursy i zabawy integracyjne. Podczas radosnego świętowania nie mogło zabraknąć także balonów zawierających dziecięce marzenia. Każde dziecko miało zabrać balon do domu i wypuścić  do nieba, aby spełniły się ich marzenia. Uroczystość przyniosła ogromną radość, na twarzy każdego przedszkolaka gościł uśmiech, ponieważ każdy wychowanek wiedział, że to jest jego dzień i jego święto.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Jesienne kąciki przyrody

   Jesień to piękna pora roku, która daje nam wiele darów, króluje  ona nie tylko w sadach czy ogrodach, w naszym przedszkolu można ją znaleźć w kącikach przyrody poszczególnych grup. Piękne i kolorowe skarby jesieni ozdabiają nasze sale . A to wszystko za sprawą naszych przedszkolaków ,którzy  podczas jesiennych spacerów z rodzicami oraz spacerów i wycieczek organizowanych w przedszkolu zbierają żołędzie, kasztany, jarzębinę, kolorowe liście, szyszki, a także nasiona klonu i z wielką radością przynoszą je do przedszkola. Kąciki przyrody dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania, są dla dzieci  miejscem ciekawych rozmów i obserwacji i chociaż bardzo nam smutno, że lato już odeszło, to jednak jesienne bogactwo przepięknych barw, zapach i smak dojrzałych owoców pozwala zapomnieć o smutkach.

  1 2 2 3 4 5

Jesień jest także inspiracją do wielu pięknych prac plastycznych

10 9

1 1

W poszukiwaniu jesieni

Powoli lato odchodzi w zapomnienie, robi się jesiennie, jednak ciepła słoneczna pogoda zachęca do spacerów i wycieczek. Dlatego też przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim postanowiły wybrać się do parku w poszukiwaniu jesieni. Piękna pogoda pozwoliła na spacer po alejkach, obserwacje zmieniającego się otoczenia, podziwiania dywanów z kolorowych liści. Przedszkolaki z zaangażowaniem zbierały dary jesieni w postaci złotych liści, kasztanów, żołędzi do kącików przyrody w przedszkolu.

1

2

3

Jesienne zabawy w ogrodzie przedszkolnym

Jesień – lato powoli odchodzi w zapomnienie.Na szczęście na dworze jest wciąż ciepło i słonecznie. Wykorzystując  piękną jesienną aurę przedszkolaki bardzo lubią bawić się w ogrodzie przedszkolnym .Mogą biegać, skakać, grac w piłkę, korzystać z urządzeń ogrodowych. Wszyscy uwielbiają zabawy na zjeżdżalni i huśtawkach, ale także wybierają psoty i figle na sprężynkach. Oprócz zabaw na świeżym powietrzu, dużym powodzeniem cieszą się kolorowe liście, które wyczarowała nasza piękna złota polska jesień. Pod okiem opiekunów, dzieci zbierają te dary jesieni , gromadzą je w kącikach przyrody, układają z nich kompozycje. Takie zadania kształcą i rozwijają twórczość naszych przedszkolaków.

6 8

„Cała Polska czyta dzieciom”

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką,. Rozumiejąc to i doceniając - nasze przedszkole, włączyło się do Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W naszej placówce  oprócz nauczycielek, które codziennie czytają dzieciom, do akcji włącza się rodziców oraz  starszych kolegów naszych przedszkolaków z Zespołu Szkół i Placówek, bowiem nawyk czytania i miłość do książek musi powstać już w dzieciństwie ,a codzienne głośne czytanie dzieciom warto kontynuować  nawet wówczas, gdy dzieci same potrafią już dobrze czytać.

1345

Bezpieczna droga do przedszkola

Dnia 18 października 2016 roku przedszkolaki z naszej placówki uczestniczyły w widowisku edukacyjnym „Bezpieczna droga do szkoły” przygotowanym przez Studio Inicjatyw Profilaktyczno-Artystycznych „Szafir” z Krosna. W trakcie przedstawienia  dzieci miały możliwość utrwalenia sobie, w niekonwencjonalnej formie  zasad bezpiecznego poruszania  się po  drodze oraz znajomości podstawowych znaków drogowych. Aktorzy poprzez piękną oprawę muzyczno-wokalną, konkursy dla dzieci, kostiumy, scenografię działając na wyobraźnię i emocje małego odbiorcy znacznie poprawiali przyswajalność przekazywanego dzieciom materiału .Myśl przewodnia widowiska to: „Lepiej zapobiegać , niż leczyć”. Chodzi przede wszystkim o to , aby każde dziecko  jako uczestnik ruchu drogowego  pamiętało o swoim bezpieczeństwie unikało sytuacji ryzykownych , z którymi może mieć styczność każdego dnia.

Planetarium

Dnia 20 października 2016 roku w ZSiP w Baranowie Sand. gościło objazdowe „Planetarium”. Dzieci z naszej placówki  zostały zabrane w fascynującą podróż po Kosmosie. Pod niebem planetarium wiernie naśladującym rzeczywisty firmament odbyła się dla dzieci lekcja astronomii i geografii. Przedszkolaki z okien statku kosmicznego, w jaki zmieniło się planetarium i przewodnika – bajkowej postaci, oglądały planety układu słonecznego, doświadczyły zderzenia z planetoidą, podziwiały drogę mleczną, poznały pojęcia związane z astronomią . Wszystkie te doświadczenia przypominały naszym  przedszkolakom o tym, że nasza ziemia jest niewielką częścią otaczającego nas wszechświata.

1 2

Przedszkolaki na cmentarzu

W nawiązaniu do święta zmarłych oraz zbliżającego się święta Niepodległości, dzieci z grupy I  „Krasnoludki” i z grupy II „ Muchomorki ” wybrały się na pobliski cmentarz. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzy podległym w czasie II wojny  światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych.

 1 2

W przedszkolu uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Kolorowe dni w przedszkolu „ Kolor czerwony ”

Dzisiaj w naszym przedszkolu świętowaliśmy  „ Dzień Czerwony ”.  W związku z tym nie tylko każdy przyszedł w ubraniu w kolorze czerwonym, ale poznawanie tej barwy rozpoczęliśmy od zorganizowania kącika tematycznego, w którym umieściliśmy zabawki, obrazki i przedmioty w kolorze. Dzień ten był pełen zabaw, dzieci uczestniczyły w zabawach, ruchowych i plastycznych.

1

3

2

Dzień Niepodległości w Przedszkolu Publicznym.

Dnia 8 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z okazji Święta Niepodległości. Celem spotkania było rozwijanie wśród dzieci poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji . Dzieci zapoznały się z wydarzeniem historycznym z dnia 11 listopada 1918 roku, poznały znaczenie symboli narodowych . Oprócz ‘’ Katechizmu polskiego dziecka ‘’ przedszkolaki usłyszały inne wiersze patriotyczne, a także odśpiewały Hymn Państwowy . Tego dnia grupa ‘’Muchomorki ‘’ i ‘’Krasnoludki ‘’ wykonały flagi polskie i piękne prace plastyczne, którymi zostały ozdobione sale przedszkolne .

1 2 3 4

Pożegnanie jesieni

„Krasnoludki” i ‘Muchomorki” z przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim  zorganizowały uroczyste „Pożegnanie Jesieni”. Przy dźwiękach muzyki tańczyły i pląsały z Panią Jesienią, wspólnie rozwiązując jesienne zagadki. Na zakończenie nasi milusińscy wspólnie z paniami wykonali piękne dekoracje, które będą zdobiły nasze sale w pochmurne deszczowe dni.

2

1

3

  „Cyrk”

16 listopada 2016 roku zawitała do nas  grupa cyrkowa  CIRKUS „Youth”. Umiejętności cyrkowców podziwiały zarówno przedszkolaki jak i uczniowie z ZSiP. Artyści dali pokaz żonglerki, magii/iluzji , akrobacji , ekwilibrystyki oraz tresury zwierząt.  Dzieciom najbardziej podobał się  zabawny clown, wąż, którego mogły nawet dotknąć oraz dwa małe pieski .Przedszkolaki były nie tylko widzami, ale  również próbowały swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do gier i  zabaw z udziałem publiczności. Dzieci doskonale się bawiły oglądając występy cyrkowców o czym świadczyły burzliwe oklaski dla artystów po każdym pokazie.

cyr cyrk2

Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej.

Od najmłodszych lat powinniśmy rozbudzać zainteresowanie książką, dlatego też, przedszkolaki z Przedszkola Publicznego odwiedziły bibliotekę szkolną. Dzieci były zafascynowane  magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, jednak dla większości była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba która tu pracuje jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru. Poznały również zasady zachowania się w bibliotece. Z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji oraz z chęcią oglądały kolorowe i bogato  ilustrowane książeczki.

Wycieczka bardzo wszystkim się spodobała. Dostarczyła wielu cennych informacji oraz była inspiracją dla dzieci, które w przedszkolu wykonały piękne prace plastyczno – techniczne ulubionych bohaterów bajek.

prz prz1

 2 1

Andrzejkowe wróżby i zabawy

Dbając i pielęgnując rodzime tradycje  wychowawczynie w przedszkolu 24 listopada   zorganizowały przedszkolakom zabawę andrzejkową pod hasłem „Wróżyć każdy może…” Andrzejki to stary ludowy zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W naszym przedszkolu andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Atrakcjami dla „Krasnoludków” i „Muchomorków” były: wróżby , konkursy oraz zabawa przy muzyce. Nie mogło zabraknąć również wróżenia z butów . Przedszkolaki mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego oraz dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości.   Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one dzieciom wiele radości.

1 2 3 4 5 6

Dzień  Pluszowego Misia

25 listopada grupa ,,Krasnoludki’ ’i ,,Muchomorki ’’ świętowały w przedszkolu ,,Dzień Pluszowego Misia ‘’. Małe i duże , białe i brązowe , puchate i kolorowe pluszowe misie opanowały tego dnia przedszkole . Wspólne świętowanie rozpoczęło się od wspólnego czytania bajek , zabaw ruchowych, plastycznych i misiowych tańców . Ten dzień  w przedszkolu był wyjątkowy – pełen wrażeń i dobrej zabawy.

2 3

Przedszkolaki dbają o zdrowie – spotkanie  z pielęgniarką                   

Dzieci  gościły w przedszkolu panią pielęgniarkę .Spotkanie było interesujące i pouczające  dla małych słuchaczy .Pani Beatka przygotowała  dla dzieci krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała na czym polega  jej praca .W czasie spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób można zapobiegać infekcjom , jak należy o siebie dbać , ubierać stosownie do pogody i właściwie się odżywiać .Spożywać dużo warzyw i owoców. Pani pielęgniarka wyjaśniła dzieciom jak ważne jest przestrzeganie higieny ciała i na czym polega zdrowy styl życia . Na zakończenie spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom , pani Beatka  przeczytała przedszkolakom wybrane  przez dzieci  wiersze  o zdrowiu .

1 2

Wizyta Św. Mikołaja

6 grudnia,   w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość  z Dalekiej Północy -  św. Mikołaj. Dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchując „Mikołajowych” dzwoneczków. Najpierw było słychać donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Wszystkie przedszkolaki powitały  Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków.  Rozmawiał  z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka . Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Miłym akcentem  były   również wspólnie  wykonane zdjęcia z naszym gościem. Mikołaj obiecał, że powróci do nas za rok. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

1 2

1 4

Wigilia w przedszkolu

W naszym przedszkolu corocznie organizujemy uroczystą kolacje Wigilijną, która w tym roku odbyła się 20 grudnia. Brały w niej udział przedszkolaki, rodzice oraz pracownicy placówki. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalna magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwsza wigilijna gwiazdkę. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości. Takie podniosłe chwile utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych jak również wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci.

 wigilia-przedszkole-2 wigilia-1

Przedszkolaki na Biegunie Polarnym

Nasze przedszkolaki z radością poznają świat. W styczniu wyruszyliśmy w podróż do dalekiej Arktyki. Spotkaliśmy tam groźne misie polarne, sympatyczne renifery, wesołe pingwinki, poważne morsy. Rozbudzając w dzieciach zainteresowanie przyrodą i życiem ludzi  na Dalekiej Północy przeprowadziliśmy w przedszkolu cykl zajęć, w trakcie których dzieci poznały wygląd i zwyczaje Eskimosów, opisywały i nazywały zwierzęta żyjące na Grenlandii, dostrzegając piękno zimowej aury. Przedszkolaki z grupy Krasnoludków i Muchomorków swoje wrażenia odzwierciedliły w pracach plastyczno-technicznych  oraz wspólnie z wychowawczyniami wykonały dekoracje sal związane z życiem  w krainie wiecznej zimy.

3 10 11 12 14 15 5 7

Urodziny w przedszkolu

Każde dziecko marzy o tym, aby dzień ich urodzin był jak najpiękniejszy. Dzieci świętują swoje urodziny w domu z rodziną, ale wiele radości sprawia im zabawa wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola. W naszym przedszkolu uroczyści obchodził swoje  piąte urodziny Kewinek. Solenizant na swoje przedszkolne przyjęcie wraz z mamą przygotował pięknego torta. Wszyscy zaśpiewali głośne „Sto lat” i złożyli solenizantowi życzenia urodzinowe, a po życzeniach przyszedł czas na pyszny poczęstunek.

9 10

Bal karnawałowy

W dniu 2 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, kowboje, batmanów, piratów, policjantów oraz wiele innych postaci. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Bal dostarczył przedszkolakom wiele radości. Następny bal karnawałowy już za rok.

5 6 7 8

Teatrzyk w przedszkolu

Dnia 15.02.2017 r  gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru „ Fiku – Miku” z Rzeszowa, którzy przedstawili przedszkolakom bajkę pt. „ Calineczka”. Wspaniali aktorzy przenieśli dzieci w bardzo zabawny sposób do świata marzeń i przygód małej dziewczynki. Calineczkę spotykały różne przygody, jednak cała historia jak na baśń przystało zakończyła się szczęśliwie. Przedstawienie wywołało u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Po powrocie do sal dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami.

1 2 3 4

Uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”

Dnia 8 lutego 2017 roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim z grupy „Krasnoludków „ i „Muchomorków” zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków na uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i przy słodki poczęstunku przygotowanym przez rodziców przedszkolaków, z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Przedszkolaki  z ogromnym zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, a następnie wręczyły najbliższym własnoręcznie wykonane laurki. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem .Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości            i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i   chwile  spędzone wspólnie  z wnukami. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

9 3

8 7

4 5

Spotkanie z teatrzykiem

W środę  1o marca  do naszego przedszkola zawitał  teatr kukiełkowy z Lublina . Przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie znaną na całym świecie bajkę braci Grimm pt. "Kopciuszek". Baśń o skrzywdzonej przez złą macochę sierocie, której dopomógł los i połączył ją z najprawdziwszym królewiczem, zawsze wywoływała wiele pozytywnych emocji. Również i tym razem dzieci grzecznie siedziały oczarowane wydarzeniami tej przepięknej historii, w której zwycięża dobro, a zło zostaje ukarane. Za piękne przedstawienie dzieci  podziękowały aktorom gromkimi brawami .

W zegarze mieszka czas

W przedszkolu dzieci z grupy „Krasnoludków” poznawały pojęcie czasu. W trakcie zajęć wysłuchały wielu ciekawostek o różnych czasomierzach służącym ludziom na przestrzeni wieków. Przedszkolaki podejmowały pierwsze ćwiczenia służące do rozpoznawania upływu czasu na zegarze wykorzystując do tego pomoce edukacyjne np. zegary  lub zabawki z ruchomymi wskazówkami, klepsydry, miały również możliwość podziwiania pięknej kolekcji zegarów należącej do mieszkańca naszego miasteczka, co stało się inspiracją  dla dzieci  do wykonania pięknych prac plastyczno-technicznych.

„Wierszyki, co łamią języki…”

17 marca 2017 roku przedszkolaki z grupy „Muchomorków” i „Krasnoludków” Julia Opałka i Tomasz Ślęzak wzięli udział w Gminnym Konkursie Logopedyczno - Recytatorskim organizowanym przez Zespól Szkolno-Przedszkolny w Ślęzakach, w związku z obchodzonym 6 marca Europejskim Dniem Logopedy. Celem konkursu było rozwijanie  zdolności recytatorskich, bogacenie biernego i czynnego słownictwa wśród najmłodszych uczniów, wzbogacanie dziecięcej wyobraźni, pobudzanie aktywności twórczej jak również uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W trakcie konkursu dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz, wspomagając się przy tym  rekwizytami,  mimiką, odpowiednią modulacją głosu, oraz ciekawymi strojami – dopełniającymi piękną recytację .Występom  dzieci towarzyszyły ogromne emocje, gromkie brawa oraz Rodzice, którzy swoją obecnością wspierali swoje pociechy.Za piękną interpretację przedstawianych utworów , wytrwałość w pamięciowym opanowaniu wierszy  oraz odwagę jaką wykazały przedszkolaki występując przed bardzo liczną publicznością, najmłodsi uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

Wiosna tuż, tuż …

Wiosna w przedszkolu zawitała na dobre, bowiem zaczął się sezon siania rzeżuchy i sadzenia cebuli. To doskonała pora, by rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Działania te służą wprowadzeniu dzieci w obszar edukacji przyrodniczej oraz  obserwacji rozwoju roślin. W salach przedszkolnych powstały z  inicjatywy przedszkolaków wiosenne kąciki przyrody . Zanim dzieci przystąpiły do pracy , dowiedziały się czego potrzeba roślinom do prawidłowego wzrostu , jak należy o nie dbać . Samodzielnie napełniły doniczki ziemią , aby później sadzić cebulę oraz siać nasiona rzeżuchy . Następnie podlały swoje sadzonki i ustawiły je w wyznaczonym miejscu  . Kąciki przyrody zostały wzbogacone w  bukiety bazi przyniesione przez dzieci, a sale zajęć w tablice tematyczne związane z wiosną. Swoje obserwacje przedszkolaki uwieczniły w pracach plastycznych .

Przedszkolaki szukają wiosny

W poniedziałek  20   marca dzieci z grupy „ Muchomorki ” i „ Krasnoludki ” wyruszyły na wycieczkę w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Piękna pogoda sprzyjała prowadzeniu obserwacji zmieniającej się przyrody.Dzieci nazywały pierwsze kwiaty, potrafiły je przeliczać i zapamiętać kolor krokusów i przebiśniegów. Podczas rozmowy na temat  wrażeń z wycieczki, przedszkolaki potrafiły wymienić  oznaki wiosny oraz elementy marcowej pogody.Swoje obserwacje uwieczniły w pracach plastycznych.

Baśnie Pana Andersena

19 kwietnia 2017 roku nasze przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. „Baśnie Pana Andersena” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa w Miejsko -Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim. Spektakl ten był adaptacją kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H.Ch.Andersena : „Świniopas”, „Brzydkie kaczątko”, „Nowe szaty cesarza”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Księżniczka na ziarnku grochu”.„H.Ch.Anddrsen” jako główny narrator wprowadził nas w niezwykłą podróż w świat wrażeń i osobistych przeżyć. Fantastyczna atmosfera  spektaklu, przemieszana z realiami życia codziennego ukazywała najważniejsze sprawy w życiu każdego człowieka: jego dylematy, marzenia, tęsknoty. Piękna sceneria,  stroje aktorów, efekty dźwiękowe i świetlne, dodatkowo uatrakcyjniały grę aktorską. Spektakl ten na długo pozostanie w naszej pamięci wprowadził bowiem dzieci w niezwykłą podróż: w świat teatru, wrażeń i osobistych przeżyć.

„Płynie Wisła , płynie….”

20 kwietnia 2017 roku Aleksandra D. i Amelia M. z grupy „Krasnoludków” reprezentowały nasz przedszkole w XIV Festiwalu Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków w Tarnobrzegu ,z okazji Światowego Dnia Ziemi pod hasłem „Rok rzeki Wisły”. Celem festiwalu było uwrażliwianie dzieci na dbanie o środowisko naturalne, kształtowanie proekologicznych postaw i promowanie uzdolnień muzycznych . Inicjatorem ekologicznego festiwalu było Przedszkole nr 4 im. Niezapominajki w Tarnobrzegu. O znaczeniu wody w przyrodzie i życiu człowieka, flisackich tradycjach oraz o samej rzece Wiśle opowiadały śpiewająco i tanecznie dzieci z 24 przedszkoli powiatu tarnobrzeskiego. Piękne występy wokalne  przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami licznej publiczności oraz nagrodami rzeczowymi.

Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej

25 .04.2017r w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim odbył się  XVII Gminny Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej .Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy ,,Muchomorki’’: Gabriela Babińska, Iza Pruś, Natalia Jaromek wykonując piosenkę pt. ,,Dbamy o przyrodę’’. W konkursie przedszkolaki prezentowały piosenki o tematyce ekologicznej  .Występy wzbogaciła odpowiednia choreografia oraz barwne stroje małych artystów. W tym roku do rywalizacji przystąpiło siedem przedszkoli z terenu Gminy Baranów Sandomierski. Była to już  XVII edycja tej imprezy .Występy przedszkolaków były tak pięknie wykonane, że jednogłośnie wszystkie przedszkola otrzymały I miejsca. W nagrodę dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i bajeczki.

TEATRZYK KUKIEŁKOWY „BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE”

Dnia 15 maja 2017 r. nasze przedszkole odwiedził teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem pt. „Bajka o rybaku i złotej rybce”. To bajka z morałem i praktyczną mądrością życiową: bądź hojny, pokorny, czysty, pracowity i gorliwy, miłościwy i umiarkowany. Bajka ukazuje wartości życiowe i pokazuje, co jest dobre, a co złe. Występ „aktorów” wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno wśród dzieci najstarszych, jak i najmłodszych, które żywo reagowały na treść przekazaną w bajce. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć prawdziwe kukiełki, posłuchać muzyki oraz pośmiać się z aktorów. Dzieci nagrodziły występ gromkimi brawami.

Wycieczka do OSP w Baranowie Sandomierskim

Dnia 11 maja 2017 roku przedszkolaki z grupy „Krasnoludków” i ”Muchomorków” odwiedziły jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie Sandomierskim .W trakcie  wycieczki panowie strażacy zaprezentowali dzieciom  sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda praca strażaka, utrwaliły numer alarmowy. Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozów strażackich i zwiedzanie remizy strażackiej. Największą jednak niespodzianką dla przedszkolaków była możliwość zobaczenia wozu strażackiego od wewnątrz. . Dzieci mogły usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać wąż strażacki. poznały wyposażenie i sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały  opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Mieliśmy także chwilkę na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Niech tak zdobyta wiedza zachowa się jak najdłużej w pamięci przedszkolaków.
To była wspaniała wycieczka

My kochamy nasze MAMY!

Jak każdego roku  , w piękny majowy dzień przedszkolaki z naszej placówki  uroczyście świętowały Dzień Mamy.  Dzieci słowem, tańcem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną opiekę, cierpliwość i dobroć, a także za serce, które wiele rozumie i zawsze wybacza. W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odgrywały swoje role. Niejednej mamie łza zakręciła się w oku. Była to bardzo wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Po wspaniałych występach, dzieci wręczyły swoim mamom piękne kwiaty, laurki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła ale i bardzo radosna!

  ,, Matematyczne łamigłówki  ’’

W dniu 8 czerwca 2017 roku w Publicznym Przedszkolu w Skopaniu odbył się II Gminny Konkurs Matematyczny ,, Matematyczne łamigłówki  przedszkolaków ”. W konkursie wzięły udział dzieci z Przedszkoli Gminy Baranów Sandomierski . Nasze przedszkole reprezentowali Dawid Klich i  Mateusz Kułacz z grupy ,, Muchomorki ”.Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród dzieci. Dzięki atrakcyjnej formie zabawowo- zadaniowej przedszkolaki z zaciekawieniem i zaangażowaniem rozwiązywały kolejne zadania. Dzięki swojej wiedzy pokazały , że matematyka może być przyjemna i zabawna. Wszystkie dzieci   zdobyły I miejsca za  posiadaną wiedzę i matematyczne umiejętności. Za udział w konkursie przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz upominki.

W  ŚWIECIE KSIĄŻEK

                                                                     „… Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.
Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek…’’

Wanda Chotomska

W środę 7 czerwca 2017roku  przedszkolaki  odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Baranowie Sandomierskim. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem, miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Dzieciom bardzo się spodobały kolorowe i bogato  ilustrowane bajki, które z chęcią oglądały. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał od pani bibliotekarki  na pamiątkę kolorową zakładkę do książki. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką.

Zakończenie roku szk0lnego 2016/2017

W czwartek 22 czerwca w Publicznym Przedszkolu w Baranowie Sandomierskim miała miejsce piękna uroczystość  - zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Na salę gimnastyczna Zespołu Szkół i Placówek przybyli: dyrektor szkoły p. Maria Pietrzyk, wychowawcy i nauczyciele,  przedszkolaki, zaproszeni goście, rodzice i najbliżsi naszych przedszkolaków. Odtańczony polonez przez głównych bohaterów  podniósł rangę i nadał podniosły nastrój spotkania. Z bogatym programem artystycznym wystąpiły „Muchomorki” i „Krasnoludki”. Zaproszeni goście zachwycili się nie tylko aktorskim i tanecznym talentem swoich dzieci, ale również ich strojami i przygotowaną wakacyjną scenografią. Dzieci udowodniły, że są dobrze przygotowane do pójścia do szkoły.

Rok szkolny 2015/2016

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Jednym z podstawowych elementów edukacji wczesnoszkolnej jest przygotowanie dzieci do kulturalnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Edukacja w tym zakresie rozpoczyna się już w przedszkolu i jest kontynuowana na pozostałych etapach szkolnych. Mając na uwadze rangę tematu bezpieczeństwa pani dyrektor oraz wychowawcy przedszkola i klas pierwszych zaprosili do nas funkcjonariuszy miejscowego komisariatu policji, którzy przybliżyli naszym najmłodszym podstawowe zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz odpowiadali na liczne  pytania. Dla wielu dzieciaków spotkanie było pierwszą w życiu okazją do bliskiego kontaktu z policją oraz możliwością przekonania się, że policjant to człowiek, który przede wszystkim pomaga. Na zakończenie spotkania (ku radości jego uczestników) panowie z policji rozdali każdemu dziecku samozaciskowe opaski odblaskowe.

5

Jesienne grilowanie

Dnia 29 października 2015 roku przy współudziale rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola zorganizowaliśmy grilla. Od godziny 11.00 dzieci bawiły się na placu zabaw. Piękna jesienna pogoda, zapach pieczonej kiełbaski i chleba, tańce i śpiewy, rozmowy z rodzicami i dziećmi stworzyły niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą tworzeniu więzi w grupie. Grill przebiegał w atmosferze radości i zadowolenia o czym świadczyły uśmiechy widniejące na twarzach dzieci.

etykieta432

"Świeca marszczy złoty nos

Z każdej strony kapie wosk

Cienie tłoczą się co krok,

Już w pokoju straszy tłok!

Cienie tu i cienie tam

Pewnie przyszły wróżyć nam …"

Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. 26 listopada 2015 roku w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Piękne dekoracje, muzyka i fantastyczne stroje przedszkolaków stworzyły idealną atmosferę do wspólnych wróżb, czarów i innych atrakcji. Dzieci poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Na początku było lanie wosku, losowanie gwiazdki z imieniem chłopca czy dziewczynki. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.

1432

 Św. Mikołaj pamiętał o szkole i przedszkolu w Baranowie Sandomierskim

Tradycyjnie 6 grudnia wspominamy postać św. Mikołaja biskupa z Miry. Dzień ten można śmiało nazwać świętem wszystkich grzecznych dzieci, które otrzymują prezenty: słodycze, maskotki, zabawki, gry itd. Jedni zaraz po przebudzeniu znajdują paczki pod poduszką, do innych Mikołaj fatyguje się osobiście. Dnia 04.12.2015r. młodsze klasy szkoły podstawowej udały się na dziedziniec baranowskiego zamku, gdzie wzięły udział w wielu atrakcjach przygotowanych specjalnie przez zamkową dyrekcję. Było: malowanie bombek, zdobienie choinek, świąteczne wypieki i oglądanie bajek w sali kinowej, gry i zabawy.

W poniedziałek 07.12.2015 roku wczesnym rankiem (ku uciesze najmłodszych podopiecznych)  Mikołaj odwiedził naszą szkołę. Dzieci z wielką radością,  odbierały prezenty, tańczyły, śpiewały i recytowały, a na zakończenie zaprosiły Mikołaja za rok.

etykieta

9

11

10

Przedszkolaki zawsze pamiętają o Dniu Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole tradycyjnie jest okazją do podziękowań i życzeń skierowanych do dostojnych seniorów i seniorek. Dnia 21. 01. 2016r. nasi najmłodsi podopieczni z zerówki i przedszkola przedstawili program artystyczny pod opieką p. Danuty Pławiak oraz p. Edyty Stawowej. Dla małych artystów i wnuków w jednej osobie to czas wielkiej próby, bo po raz pierwszy mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie. Goście z wielką uwagą śledzili poczynania swoich pociech. Po części artystycznej podczas poczęstunku zorganizowanego przez rodziców zaproszeni dziadziowie i babcie mogli na gorąco skomentować występy swoich wnucząt.

11 10 9 8 7 65 31 2

 

 

"Przyroda bez człowieka może żyć,
ale człowiek bez przyrody nie"

Dnia 31 marca 2016r. przedszkolaki: Maja, Lena oraz Tomasz z Przedszkola Publicznego w Baranowie Sandomierskim  reprezentowali naszą placówkę w XIII Festiwalu Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Hasło tegorocznego festiwalu brzmiało "Woda  źródłem życia" i związane było z obchodzonym  22 marca "Światowego Dnia Wody". O znaczeniu wody  w przyrodzie i życiu człowieka  opowiadały śpiewająco i tanecznie dzieci z 23 przedszkoli powiatu tarnobrzeskiego. Do wspólnej zabawy zaprosiło dzieci przedszkole nr 4 w Tarnobrzegu. Piękne występy przedszkolaków nagrodzone były gromkimi brawami licznej publiczności oraz nagrodami rzeczowymi, które ufundował i wręczył uczestnikom prezes Tarnobrzeskich Wodociągów pan Antoni Sikoń.

2

1

 

 

"Ludzie radośniej do życia podchodzą,
słońce z nieba mocniej grzeje.
Nowe nadzieje w sercach się rodzą,
dzięki wiośnie świat pięknieje."

Każda pora roku ma swój urok i czar, ale chyba najbardziej wyczekiwaną  jest wiosna, która  daje początek nowemu cyklowi w przyrodzie, a w człowieku budzi nowe siły, plany, oczekiwania i nadzieje. Dnia 11. 03. 2016r. uczniowie klasy IA udali się do przedszkola, aby zwiastować nadchodzącą wiosnę. Dzieci pod kierownictwem wychowawczyni p. Renaty Malinowskiej przygotowały krótki program artystyczny dla swoich młodszych kolegów. Każdy wcielił się w rolę zwierzątka po to, aby opowiedzieć o nadchodzących zmianach w przyrodzie zapowiadających rychłe nadejście wiosny. Na zakończenie wizyty w przedszkolu uczniowie klasy pierwszej mogli podziwiać wystrój sal oraz wiosenne prace młodszych kolegów.

6314

A w przedszkolu...

Wesoło powitaliśmy nową porę roku - wiosnę. Prowadziliśmy wiosenne obserwacje i opiekowaliśmy się roślinami w kąciku przyrody. Wspomnienia z obserwacji zaowocowały bogactwem prac plastyczno - technicznych, które ozdobiły nasze sale. Wyeksponowaliśmy  też najciekawsze prace na korytarzu przedszkolnym tworząc wystawkę prac dzieci pt. "Witamy wiosnę". Kończąc zimową akcję "Pomagamy ptakom przetrwać zimę" pokazane zostały gatunki ptaków żyjących w naszej okolicy. Nie brakowało także wiosennych kwiatów, roślin i owadów spotykanych w czasie spacerów i wycieczek.

891012

"Najlepsze u mamy jest to że ją mamy.
Mamy ją swoją nie cudzą.
Nie inną.
Zawsze tą samą
I żeby nie wiem co się stało
mama zostanie mamą."

W przededniu "Święta mam" nasi najmłodsi podopieczni z przedszkola podziękowali mamom za ich wychowawczy trud piosenkami i wierszykami. Podczas występów niektórym rodzicom ze wzruszenia "zakręciła się” łezka w oku. Na zakończenie dzieci złożyły swoim mamom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Po uroczystym apelu, zaproszone mamy wzięły udział w skromnym poczęstunku.

1

6

5

3

Teatr Lalek „Pinokio”

Dnia  8 czerwca 2016 roku w naszym przedszkolu gościł Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza, który przedstawił dzieciom bajkę pt: „Przygody wesołego pieska”. Widowisko teatralne dostarczyło naszym dzieciom niezwykłych wrażeń i przeżyć. Przedstawienie było wspólną przygodą dzieci i bohaterów spektaklu, którzy wspaniale bawili się razem i uczyli. Bajka pokazała przedszkolakom, że im więcej w życiu dobrego uczynimy tym więcej do nas tego dobra wróci, a wytrwała praca pozwala zdobyć największą nagrodę. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały widowisko teatralne, a występujących aktorów nagrodziły gromkimi brawami. Po spektaklu każde z dzieci mogło z bliska podziwiać występujące w bajce lalki, wziąć je do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Już teraz cieszymy się na kolejne spotkanie z teatrem „Pinokio”

DSCN8286 2

Urodziny - piękny zwyczaj

Dzień urodzin jest dla każdego dziecka dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Dlatego w naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka, aby podkreślić wagę tego święta. Po odśpiewaniu symbolicznego „Sto lat”  każde dziecko składa solenizantowi swoje życzenia. Z kolei mały jubilat obdarowuje dzieci słodyczami i częstuje urodzinowym tortem. Urodzinom towarzyszą wspólne zabawy taneczne. Przy uroczyście nakrytych stolikach dzieci mogą skosztować urodzinowych smakołyków przygotowanych przez rodziców solenizanta.

1

3