Teatrzyk, żółty dzień, wróżby andrzejkowe w przedszkolu

Teatrzyk, żółty dzień, wróżby andrzejkowe w przedszkolu

"Świeca marszczy złoty nos

Z każdej strony kapie wosk

Cienie tłoczą się co krok,

Już w pokoju straszy tłok!

Cienie tu i cienie tam

Pewnie przyszły wróżyć nam …"

Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. 26 listopada 2015 roku w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Piękne dekoracje, muzyka i fantastyczne stroje przedszkolaków stworzyły idealną atmosferę do wspólnych wróżb, czarów i innych atrakcji. Dzieci poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Na początku było lanie wosku, losowanie gwiazdki z imieniem chłopca czy dziewczynki. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.

1 2 3 4

Teatr Lalek”Pinokio” - spektakl ”Kłamstwa kozy”

Nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalek”Pinokio”. Aktorzy zaprezentowali dzieciom spektakl kukiełkowy pt.”Kłamstwa kozy” Bajka opowiadała o kozie która wykorzystywała dobre serce ludzi i zwierząt. Morał bajki był taki , że kłamstwo i oszustwo nie popłaca, a prawda zawsze wychodzi na jaw. Dzieci brały czynny udział w pięknej i pouczającej bajce, odpowiadały na pytania dotyczące poprawności postępowania podstępnej i kłamliwej kózki. Nasze dzieci choć tak małe doskonale zrozumiały przekaz bajki. Bajka w wykonaniu Teatru Lalek wszystkim bardzo przypadła do gustu i raz jeszcze uświadomiła jak ważna jest maksyma: "Żyj tak aby Tobie i z Tobą się dobrze żyło”.

1

 

Żółty dzień

Żółty to jeden z najcieplejszych kolorów. Dzieci zapytane, co dla nich oznacza kolor żółty, odpowiadały: słońce, siła, radość, uśmiech, kwiaty, wiosna, plaża. Te skojarzenia były inspiracją do zabaw podczas „Żółtego dnia” w przedszkolu który obchodziliśmy 25 listopada 2015 roku. Nie obyło się bez zawodów w których każda grupa musiała podać jak najwięcej żółtych rzeczy. W udekorowanej żółtymi balonami sali, dzieci mogły zmierzyć się ze sobą w piciu soku z cytryny oraz odgadywaniu co żółtego właśnie zjadły, utrudnieniem były zawiązane oczy. Nie zabrakło konkursów, zagadek, pląsów i innych tańców. Przedszkolaki szukały w sali przedmiotów, w których ukryła się żółta barwa, układały żółte puzzle, słuchały bajeczki o żółtej krainie. Wspólny śpiew piosenki optymistycznie nastroił przedszkolaki, które zadowolone rozeszły się do sal, gdzie oddały się pracom plastycznym: malowaniu farbami żółtych warzyw i owoców, tworzeniu żółtych słoneczników. Radosny żółty kolor sprawił nam wiele radości!

W relacji p. Danuty Pławiak

1  2 3  4