Sukcesy baranowskich Speedcuberów

Sukcesy baranowskich Speedcuberów

Speedcubing to stosunkowo nowa nieoficjalna jeszcze dyscyplina sportu, która na przestrzeni ostatnich 10 lat zyskuje rosnącą popularność na całym świecie. Wszystko zaczęło się w 1974 r. kiedy Ernő Rubik – węgierski architekt i rzeźbiarz wynalazł rewolucyjną sześcienną układankę. Układanie kostki Rubika poprawia wyobraźnię przestrzenną oraz kształci zdolności matematyczne i umiejętności manualne.
Od września 2018 r. działa w naszej szkole Klub Szybkiego Układania Kostki Rubika (Speedcubing Club). Pomysłodawcą i trenerem – prowadzącym zajęcia pozalekcyjne jest p. Grzegorz Drzymała. Na zajęcia regularnie uczęszcza co tydzień około 12 uczniów naszej szkoły z klas 2 – 7 SP. Podczas zajęć uczniowie poznają historię kostki Rubika, rodzaje kostek i metody ich szybkiego układania. Układają kostki wyłącznie w oficjalnych kategoriach zatwierdzonych przez WCA (Światowe Stowarzyszenie Speedcubingu) i Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu.
W styczniu i lutym b.r. odbyły się w dwóch turach szkolne zawody. Konkurencje obejmowały klasyczną kostkę 3X3X3 oraz kostkę 2X2X2. Zwyciężył w nich Jakub Babiński z klasy VIA. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia Kułacz z klasy VIIA, a na trzecim Oskar Przybyło z klasy VIA. Nad przebiegiem zawodów czuwał i nagrody ufundował p. Grzegorz Drzymała.
Zachęceni pierwszymi sukcesami, dwoje uczniów naszej szkoły zgłosiło się do zawodów organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu. Zawody z cyklu PST (10 zawodów ogólnopolskich w 10 miastach w ciągu roku kalendarzowego), w których brało udział niemal 50 zawodników z dwóch krajów – Polski i Ukrainy odbyły się w dniach 2 – 3 marca 2019 w Mielcu.
Naszą szkołę, gminę i powiat reprezentowali nowicjusze: Natalia Kułacz (kostka 2X2X2) i Jakub Babiński (kostka 2X2X2 oraz 3X3X3). Ich wyniki mieściły się w przedziale 3. dziesiątki najlepszych średnich czasów. Natalia zajęła II miejsce w kategorii kobiet pobijając swój osobisty rekord w pojedynczym ułożeniu – 4,51 s. Obecność i rywalizacja na zawodach oraz osiągnięte wyniki (w tym pierwsze oficjalne własne rekordy) z pewnością zmobilizują naszych sportowców. Życzymy na kolejne zawody łatwych scrambli oraz szybkich solvów.