Spektakl "Romeo i Julia"

Spektakl

Wyjazd klasy IIIA gimnazjum na spektakl „Romeo i Julia”

do Teatru „Maska” w Rzeszowie

W dniu 26 października 2017 r. uczniowie klasy IIIA baranowskiego gimnazjum pod opieką wychowawczyni – p. Danuty Lis oraz p. Danuty Kasperczyk udali się do Teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl „Romeo i Julia”.
Jest to jeden z najbardziej znanych i najchętniej wystawianych dramatów Williama Szekspira. Nie ma chyba nikogo, kto nie znałby historii tragicznej miłości dwojga nastolatków z Werony. Miłości nagłej, niespodziewanej i gwałtownej – takiej, która nie pozostawia wyboru czy możliwości odwrotu. Co jednak sprawia, że historia tej dwójki jest tak wyjątkowa? Dlaczego od stuleci stanowi inspirację dla artystów? Oto opowieść o pięciu dniach, które zmieniły wszystko, ostatecznie pieczętując los głównych bohaterów, a z ich imion czyniąc synonim miłości. I to właśnie jest w tej tragedii niesamowite – nie sama legendarna miłość nastolatków, ale natychmiastowa gwałtowność  tej miłości w  nieprawdopodobnym przyśpieszeniu. Równie gwałtowna jest też nienawiść zwaśnionych rodzin i śmierć.
Przedstawienie, które obejrzeli nasi gimnazjaliści, było nowym spojrzeniem na utwór wybitnego dramatopisarza. Niektóre z postaci zostały odsunięte na dalszy plan, inne, zazwyczaj kryjące się
w cieniu, zajęły miejsce w świetle reflektorów. Scena od początku należała do Królowej Mab – wywodzącej się z tradycji celtyckiej królowej wróżek, jak dziecko miłej, ale także po dziecinnemu złośliwej i okrutnej. Jej taniec można uznać za kapryśne arabeski i piruety losu… Równie ważne miejsce zajmuje Ojciec Laurenty – badacz natury, gorliwy wyznawca wiary w prawdę teatru.
Po obejrzeniu spektaklu uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami. Większość uważała, że było to trudne w odbiorze przedstawienie, należało dobrze znać treść dramatu, by zrozumieć dialogi bohaterów na scenie i ogólny zamysł twórczy reżysera. Jednak wystąpiło też wiele elementów, które przykuły uwagę młodych widzów i wywarły w nich pozytywne odczucia; można tu wymienić taniec Królowej Mab, piosenki w wykonaniu aktorów oraz bezpośredni kontakt występujących z publicznością. Było to z pewnością ciekawe i zaskakujące doświadczenie młodzieży w obcowaniu ze światem sztuki.