Odwiedzamy groby

Odwiedzamy groby

 „Ocalić od zapomnienia…”

1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, to szczególne święto w kalendarzu roku szkolnego. Wyjątkowość tego dnia polega przede wszystkim na głębokiej refleksji, zatrzymaniu się na chwilę w gonitwie codziennych obowiązków i przypomnieniu sobie o ludziach, których nie ma już wśród nas, którzy odeszli...

Z pewnością jest to dzień pełen zadumy i melancholii, w którym każdy z nas uświadamia sobie istotę przemijania. Pamiętajmy jednak, że nie jest to czas smutku, pomyślmy o tym święcie i związanych z nim tradycjach inaczej: to wspaniała okazja, by docenić życie, dostrzec jego piękno i zapragnąć lepiej żyć! – o czym mówi ks. Jan Twardowski „To my mamy się zmieniać. Wszystko robić od nowa, jutro – lepiej niż wczoraj”. Ten sam poeta kieruje do nas apel: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Kilkanaście lat temu w baranowskiej szkole została zapoczątkowana     piękna tradycja – sprawowanie przez uczniów opieki  nad grobami żołnierskimi i nauczycielskimi. Cieszymy się, że uczniowie wraz z wychowawcami tak chętnie podejmują trud opiekowania się, często również bezimiennymi mogiłami. Każda klasa troszczy się o jeden grób, porządkuje go, składa wieniec, kwiaty, zapala znicze, pamiętając o modlitwie i trosce przez cały rok.

„W czas jesieni, odwiedzamy bliskich groby,
zapalamy zasmuceni małe lampki – znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły, że aż łuna bije w dali,
lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali.”