NARODOWE CZYTANIE 2019

NARODOWE CZYTANIE 2019

W dniu 6 września 2019 r. na rynku Baranowa Sandomierskiego odbyło się „Baranowskie czytanie retro” – impreza nawiązująca do ogólnopolskiej inicjatywy Narodowego Czytania. Tradycja wspólnego czytania zapoczątkowana w 2011 r. objęta jest patronatem Pary Prezydenckiej, która podczas tegorocznej odsłony tej akcji zaproponowała lekturę „Nowel polskich”.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wybrali osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.
Znalazły się tu:

  1. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
  2. „Dym” Marii Konopnickiej,
  3. „Katarynka” Bolesława Prusa,
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza,
  5. „Orka” Stanisława Władysława Reymonta,
  6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
  7. „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
  8. „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

             Plenerowa czytelnia stworzona przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz przygotowany przez bibliotekę kiermasz książek za symboliczną złotówkę, jak co roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i gminy. Uroczystego otwarcia akcji dokonała dyrektor MGOK pani Renata Domka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski pan Marek Mazur, który jako pierwszy przeczytał fragment noweli „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. Na wygodnym fotelu, osłoniętym nastrojowym parawanem, co chwilę zmieniali się chętni czytelnicy. Nie zabrakło wśród nich również wychowanków naszej placówki. Szkołę w Baranowie Sandomierskim godnie reprezentowali uczniowie klasy VI B: Nikodem Szala-Jagiełło, Martyna Borowiec oraz Malwina Smykla.